Czy prezydent Chorwacji myśli że krzyże przeszkadzają jego krajowi wejść do UE?

Aktualizacja: 2009-09-4 3:01 pm

Oficjalne czasopismo chorwackiego Kościoła katolickiego krytykuje inicjatywę prezydenta Stjepana Mesića, który chce usunąć krzyże z instytucji publicznych, takich jak szkoły, szpitale czy sądy.

„Krzyż jest symbolem cywilizacji, a nie tylko religii czy Kościoła” – czytamy w najnowszym numerze chorwackiego tygodnika katolickiego „Glas Koncila”. Mimo to Głowa Państwa domaga się usunięcia krzyży i powołuje się na świeckość państwa. Opinia publiczna nie podziela jednak jego poglądu, bowiem z decyzją Mesića nie zgadza się większość chorwackiego społeczeństwa.

Tamtejszy episkopat wezwał prezydenta, by rozważył swą inicjatywę i nie demonizował krzyża. Zdaniem hierarchów walka z krzyżami to polityczny temat zastępczy, który ma odwrócić uwagę od realnych problemów. W Chorwacji katolicy stanowią niemal 90 proc. społeczeństwa.

Stjepan Mesić, jest prezydentem Chorwacji od 2000 roku. W 2005 roku został wybrany na drugą kadencję. Realizuje on konsekwentną politykę zbliżenia Chorwacji do UE.

JaLu/Wiara.pl

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=13620 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]