Hiszpański Sąd: Kara więzienia za “negowanie Holokaustu” – niekonstytucyjna

Aktualizacja: 2007-11-12 12:00 am

Hiszpański Sąd Konstytucyjny wydał 8 listopada br. orzeczenie, w którym stwierdza, że negacja Holokastu nie może być karana karą pozbawienia wolności, gdyż jest to sprzeczne z zasadą wolności wypowiedzi.

Sąd rozpatrywał to zagadnienie od 1996 roku, kiedy to Pedro Valera, właścieciel księgarni skazany został na pięć lat pozbawienia wolności oraz wysoką karę pieniężną za rozprowadzanie “neonazistowskiej literatury”. Sąd Najwyższy w Barcelonie wstrzymał się z egzekucją wyroku do czasu rozpatrzenia zagadnienia przez Sąd Konstytucyjny.

Dotychczasowe stosowane w Hiszpanii prawo umożliwia skazanie za “negowanie Holokaustu” na karę do dwóch lat więzienia.

 

 

ZOB. RÓWNIEŻ:

oraz

 

 

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=1362 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]