Aktualizacja strony została wstrzymana

W Kijowie usunięto tablicę upamiętniającą Bułhakowa

W Kijowie usunięto tablicę pamiątkową ku czci Michaiła Bułhakowa z budynku szkoły, do której przyszły pisarz uczęszczał. Stało się to z inicjatywy aktywistów zarzucających Bułhakowowi „ukrainofobię”.

Jak podał w poniedziałek portal Strana.ua, w Kijowie usunięto tablicę upamiętniającą rosyjskiego pisarza Michaiła Bułhakowa, która znajdowała się na budynku Instytutu Filologii Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Szewczenki. Na początku XX wieku młody Bułhakow uczęszczał do gimnazjum, które mieściło się wówczas w tym budynku.

Tablicę usunął uniwersytet na wniosek pozarządowej organizacji Ekspertnyj Korpus, która pod koniec lipca zwróciła się w tej sprawie do rektora uczelni. Tego samego dnia szefowa organizacji Tetiana Szwydczenko na Facebooku nazwała Bułhakowa „ukrainofobem i opisywaczem ruskiego miru”.

„Bułhakow jest symbolem kultury rosyjskiej, nigdy nie miał nic wspólnego z [kulturą] ukraińską, wręcz przeciwnie – w swoich pracach oblewał błotem wszystko, co ukraińskie. Wszystkie jego obrazy są więc atawizmami okresu okupacji, których pilnie trzeba się pozbyć” – napisała Szwydczenko o urodzonym w Kijowie Bułhakowie.

Szwydczenko zamieściła w niedzielę zdjęcie na Facebooku, na którym z nieukrywaną satysfakcją pokazuje miejsce po zdemontowanej tablicy.

 

Przypomnijmy, że władze Kijowa w ramach „derusyfikacji” chcą pozbyć się ulicy Michaiła Bułhakowa.

Kresy.pl / strana.ua

Za: Kresy.pl (15 sierpnia 2022)

 
Skip to content