Aktualizacja strony została wstrzymana

USA przekupują sojuszników do stworzenia „kartelu nabywców” rosyjskiej ropy celem zmniejszenia jej ceny

Widząc, że nałożone na Rosję sankcje nie przynoszą spodziewanego skutku, Stany Zjednoczone i sojusznicy opracowują „nowe środki” celem „zagłodzenia rosyjskiej machiny wojennej”, jednocześnie rozmyślając nad sposobami zatrzymania gwałtownego wzrostu cen ropy.

Rosja, korzystając z normalnych praw rynku, zbiera profity ze zwiększonych światowych cen nośników energii, zaś europejscy naśladowcy samobójczej polityki Waszyngtonu dążą do wyeliminowania tych surowców ze wschodu. Według ekonomistów ta droga może doprowadzić do spadku podaży ropy na świecie i przewidują, że cena ropy może przekroczyć nawet 200 dolarów za baryłkę.

Już teraz polityczne kalkulacje administracji waszyngtońskiej wskazują, że dalszy wzrost cen i wywołana przez amerykańską doktrynę wojenną inflacja, mogą spowodować odsunięcie się elektoratu obecnego uzurpatora Białego Domu. Aby nie dopuścić do takiej politycznej katastrofy oraz aby uchronić gospodarkę przed wkroczeniem na nieznany teren dezorganizacji, administracja przekonuje swoich sojuszników do utworzenia kartelu nabywców ropy, którego zadaniem jest wywarcie nacisku na Kreml do zaakceptowania niższych cen rynkowych. Przywódcy Grupy Siedmiu wstępnie zgodzili się na taki projekt i uzgodnili, że BĘDĄ nabywali ropę rosyjska, lecz po NIŻSZYCH cenach, niż rynkowe.

Rosja jak dotychczas nie odpowiedziała na takie propozycje i posiada asa w postaci możliwości odrzucenia oferty oraz przekierowania swojego eksportu na inne obszary świata, pozbawiając Zachód nośników energii i zezwalając na to, czego Zachód sobie życzy: moźnej zimy w nieogrzewanych pomieszczeniach z wyłączoną gospodarką.

We wtorek (12 lipca), Sekretarz Skarbu Janet Yellen rozmawiała w tej sprawie z japońskim ministrem finansów i we wspólnym oświadczeniu kraje te „zgodziły się zbadać wykonalność limitów cenowych”.

Obecnie największa presja wywierana jest w tej sprawie na Indie i Chiny, które utrzymują normalne stosunki handlowe z Rosją, płacąc niskie ceny, lecz USA sądzi, że byłyby one zachęcone płaceniem jeszcze mniej.

W wojnie sprowokowanej przez Stany Zjednoczone i prowadzonej przez USA do „ostatniego ukraińskiego żołnierza”, chodzi cały czas o okrążenie Rosji i o dominację amerykańską na tym terenie globu. W tego rodzaju wojnie dopuszczalne są wszelkiego rodzaju środki, od militarnych, przez ekonomiczne, aż do zagłodzenia własnych obywateli, których losem żaden polityk nie przejmuje się patrząc jedynie na wytyczone globalne cele i dobro swojej partii.

Oprac. www.bibula.com
2022-07-13
na podstawie AP

 


 

Morawiecki apeluje o ocieplenie domów przed sezonem grzewczym

Premier Mateusz Morawiecki zachęca Polaków do ocieplania swoich domów przed zbliżającym się sezonem grzewczym.

Zdaniem szefa rządu najbliższa jesień i zima będą niezwykle trudne pod względem energetycznym. W całej Europie brakuje bowiem surowców, a polskie firmy energetyczne już zwróciły się o możliwość podniesienia taryf.

Wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości przebywał dzisiaj w Boronowie w województwie śląskim, odwiedzając rodzinę Polaków wracających do kraju po okresie pobytu w Niemczech. W trakcie spotkania zachęcał obywateli do korzystania z programu „Czyste powietrze”, na który rządzący mieli przekazać kolejne miliardy złotych.

Przewiduje on możliwość uzyskania państwowych dotacji do inwestycji termomodernizacyjnych, a dokładniej zwrot do nawet 90 proc. poniesionych kosztów.

Zdaniem Morawieckiego ocieplenie domów może zredukować rachunki za ciepło nawet o 50-70 proc. Jest to tym ważniejsze w kontekście zbliżającego się sezonu grzewczego, który zdaniem szefa rządu będzie niezwykle ciężki.

Nie ukrywa on bowiem, że „to będzie trudna jesień i zima”. Wszystko za sprawą trudnej sytuacji europejskiej energetyki, związanej z nałożeniem sankcji na rosyjskie surowce energetyczne z powodu agresji Rosji na Ukrainę.

Portal WysokieNapiecie.pl już w ubiegłym tygodniu informował o wnioskach złożonych przez trzech z czterech największych państwowych operatorów energetycznych. Chcą oni podnieść ceny za energię jeszcze w bieżącym roku kalendarzowym.

Na podstawie: rmf24.pl, pap.pl
http://autonom.pl

Podobno w planach jest organizacja kursów robienia mąki z kory sosny, kawy z żołędzi, zupy z chrabąszczy i herbaty z zeschłych liści.
Admin

Za: Dziennik gajowego Maruchy (2022-07-13)

 


 

Węgry ogłaszają „stan wyjątkowy w energetyce”

Rząd Viktora Orbana zakazał eksportowania większości paliw a także zniósł subsydiowanie opłat za media dla gospodarstw domowych o ponadprzeciętnym zużyciu.

Jak podała w środę agencja Reutera, cytując szefa kancelarii premiera Węgier Gergely Gulyása, węgierski rząd zakazał eksportu paliw, m.in. gazu ziemnego i zniósł obowiązujący od wielu lat limit na ceny mediów dla gospodarstw domowych o zużyciu większym niż przeciętne.

„Nadszedł czas, aby rząd ogłosił stan wyjątkowy w energetyce” – powiedział Gulyás na briefingu prasowym po spotkaniu ministrów gabinetu Viktora Orbana, które miało na celu omówienie problemów z dostawami energii w Europie. Środki przedsięwzięte przez węgierski rząd mają wejść w życie od sierpnia.[..]

Całość: Kresy.pl (13 lipca 2022)

 


 

Niemieckie gminy stworzą „strefy ciepła” z powodu wysokich cen ogrzewania

Niemieckie samorządy przygotowują się do ciężkiej zimy, w związku z rosnącymi cenami energii i ogrzewania. Jednym z elementów wsparcia dla Niemców nie mających pieniędzy na ogrzanie swojego domu ma być tworzenie „stref ciepła”, w których będą mogli oni ochronić się przed zimnem.

Serwis niemieckiego nadawcy publicznego Deutsche Welle opisuje problemy Niemiec związane z rosnącymi cenami ogrzewania i prądu. Tamtejsze gminy i miasta mają więc zastanawiać się, jak poradzić sobie między innymi z konserwacją niemiecko-rosyjskiego gazociągu Nord Stream 1.

Część samorządów, jak choćby Berlin i Brandenburgia, planuje uruchomienie „stref ciepła”. W razie niedoboru ciepła lub zbyt wysokich rachunków, mieszkańcy tych regionów mają mieć dostęp do miejsc gwarantujących ciepło. Miałyby one zostać stworzone między innymi w salach gimnastycznych.

Podobne rozwiązania planuję zresztą inne samorządy. Zdaniem Deutsche Welle pracują nad tym gminy Tuttlingen w Badenii-Wirtembergii czy Ludwigshafen w Nadrenii-Palatynacie.

Większe miasta również próbują wprowadzać oszczędności. Najczęściej analizują one możliwość wyłączania oświetlenia w miejscach publicznych, a także oszczędności w budynkach administracji samorządowej.

Na podstawie: dw.com.

Za: autonom.pl (2022-07-12)

 


 

Bułgarski polityk: Nie mamy już więcej gazu

Nie można obecnie mówić o bezpieczeństwie i stabilności dostaw gazu w Bułgarii – uważa Ramadan Atalay, deputowany z partii Ruch na rzecz Praw i Wolności.

– Oświadczam z pełną odpowiedzialnością, że Bułgaria nie ma już gazu – powiedział Ramadan Atalay do swoich kolegów z partii podczas sesji parlamentarnej.

Zaznaczył, że magazyn gazu w Chiren jest wypełniony w 34 proc., i że mowa o gazie, który jest tam od zimy. Dwa tankowce z amerykańskim LNG, których dostawy uzgodnił rząd Kiriła Petkowa, zostały już rozładowane, a gaz dotarł do Bułgarii.

Wielokrotnie mówiliśmy z tej mównicy, że biznes bez bezpieczeństwa i przewidywalności dostaw nie może planować dalszej produkcji. (…) Drodzy koledzy, sytuacja z dostawami gazu powinna już być dla wszystkich jasna. Nie wiadomo, kto będzie utrzymywał rezerwy strategiczne w Chiren – powiedział Ramadan Atalay.

Oskarżył premiera Kiriła Petkowa i wicepremiera Asena Wasilewa o zaistniałą sytuację z gazem. Dodał, że nikt się nie zgłosił do dwóch ogłoszonych ostatnio przetargów na dostawy gazu.
– Nie mamy skąd wziąć te ilości gazu, które są nam potrzebne do prowadzenia działalności w sezonie letnim – powiedział Atalay.[…]

Całość: pl.sputniknews.com (30.06.2022)

 


 

Ministrowie Niemiec i Austrii: „Nie ma alternatywy” dla uzależnienia od rosyjskiej energii

Ministrowie z Niemiec i Austrii dali do zrozumienia, że w czasie gdy Rosja ogranicza bądź wstrzymuje dostaw nośników energii, nie ma „żadnej alternatywy” dla zakończenia zależności od rosyjskiej energii – podaje Bloomberg

Niemiecki wicekanclerz i minister gospodarki Robert Habeck oraz austriacka minister ochrony klimatu Leonore Gewessler spotkali się w tym tygodniu w Wiedniu, aby omówić bieżącą sytuację energetyczną i oboje zgodzili się co do potrzeby większego uniezależnienia się od Rosji.

„Będziemy znowu bezpieczni tylko wtedy, gdy będziemy niezależni od dostaw rosyjskiego gazu” – powiedział minister Habeck, natomiast minister Gewessler dodał, że „nie ma alternatywy” dla uniezależnienia się od rosyjskich źródeł energii.[…]

Źródło: Bloomberg.com (13 Jul 2022)


 


 

A jednak można inaczej, lepiej, mądrzej prowadzić politykę zagraniczną… Przywódcy brazylijscy są tego przykładem

Brazylia kupi tanio olej napędowy z Rosji

Brazylia porozumiała się z Rosją na temat zakupu taniego rosyjskiego oleju napędowego. Brazylijskie władze uznały za jeden ze swoich najważniejszych celów dostarczenie taniego surowca sektorowi rolniczemu oraz kierowcom. Jednocześnie Brazylia nie zważa na zachodnie sankcje, nazywając Rosję i Białoruś wiarygodnymi partnerami handlowymi.

Według agencji Reuters nie wiadomo dokładnie, jak przebiegały brazylijsko-rosyjskie negocjacje. Anonimowe źródła twierdzą, że rząd w Brasilii zorganizował co najmniej dwa spotkania między rosyjskimi eksporterami a brazylijskimi dystrybutorami paliw.

Najważniejszym elementem negocjacji było zapewnienie brazylijskich firm o braku konsekwencji za zakup rosyjskiego surowca. Chodzi oczywiście o ewentualne problemy związane z międzynarodowymi sankcjami, nałożonymi na Rosję w związku z jej inwazją na Ukrainę.

Doniesienia na temat osiągnięcia porozumienia z Rosją potwierdził brazylijski minister spraw zagranicznych Carlos Franca. Dodał, że jego kraj zamierza kupić oleju napędowego „ile się da”, aby w ten sposób dostęp do taniego surowca miały branża rolnicza oraz kierowcy samochodów.

Według Franci, Rosja jest strategicznym partnerem Brazylii. Oba państwa należą bowiem do porozumienia BRICS, czyli alternatywnego wobec państw zachodnich bloku skupiającego Brazylię, Rosję, Indie, Chińską Republikę Ludową i Republikę Południowej Afryki. Rosja i Brazylia są zaś wiarygodnymi dostawcami różnego rodzaju produktów.

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro mówi z kolei o pierwszych dostawach, które miałyby mieć miejsce w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Dzięki nim na stacjach benzynowych ma pojawić się tańsze paliwo.

Na podstawie: reuters.com.

Za: autonom.pl (2022-07-13)


 


 

Skip to content