Aktualizacja strony została wstrzymana

Archidiecezja Warszawska zaprasza na V Pielgrzymkę autokarową „Śladami cadyków”…

Nominalnie katolicka „Archidiecezja Warszawska i Diecezja Warszawsko-Praska” urządza w Dzień Pański, w niedzielę, 10 lipca 2022 r. V Pielgrzymkę autokarową „Śladami cadyków”.

W programie trasa tej „pielgrzymki” obejmuje m.in. odwiedziny grobowców rabinów, żydowskich cmentarzy, synagogi, a celem jest „odkrywanie duchowych spuścizn narodu żydowskiego”.

Zabłąkany katolicki lud, prowadzony przez przebranych w katolickie szaty wilków, będzie podczas „pielgrzymki” indoktrynowany przez byłego rabina Łodzi.

W trakcie pielgrzymki będziemy mogli usłyszeć chasydzkie śpiewy, hymny, niguny i psalmy hebrajskie.

Wszystkich mających judaizujące inklinacje, chcących doświadczyć wzmocnienia rozterek wiary, pragnących zaczerpnąć wypaczonej historii o „żydowskich braciach”, poświewać psalmy hebrajskie i zanucić chasydzkie niguny – zaprasza w Dzień Pański (niedziela, 10 lipca), patron „pielgrzymki”, biskup Rafał Markowski, przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem oraz biskup Romuald Kamiński.

 

Screenshot source: https://diecezja.waw.pl/wydarzenie/zapisy-do-konca-czerwca-v-pielgrzymka-autokarowa-sladami-cadykow/

 

 

V Pielgrzymka autokarowa „Śladami cadyków”

 

Archidiecezja Warszawska i Diecezja Warszawsko-Praska zapraszają na V Pielgrzymkę autokarową „Śladami cadyków”.

Pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 10 lipca 2022 roku pod honorowym patronatem bp. Rafała Markowskiego, przewodniczącego Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem oraz bp. Romualda Kamińskiego.

Pielgrzymkę rozpocznie Eucharystia w kościele rektoralnym św. Benona w Warszawie (ul. Piesza 1).

Program i trasa:

  1. Warszawa – Lelów

Po Eucharystii udamy się autokarem do Lelowa, siedziby dynastii Bidermanów – chasydów lelowskich. Odwiedzimy tam ohel, grobowiec pierwszego legendarnego rebego, Dawida z Lelowa,  ucznia Elimelecha z Leżajska i przyjaciela Widzącego z Lublina, mistrza i przewodnika duchowego całego ówczesnego pokolenia Żydów.

Lelów stanowi żywe miejsce kultu. Chasydzi lelowscy utworzyli tam centrum pielgrzymkowe (podobnie jak w Leżajsku).

  1. Radomsko

W Radomsku odwiedzimy m.in. cmentarz – ohel rabinów z dynastii Rabinowiczów z końca XIX wieku, jednej z najbardziej wpływowych w Polsce. W grobowcu został pochowany m.in. założyciel dynastii rabi Szlomo Rabinowicz, zmarły w 1866 r. Uczył się w jesziwach w Piotrkowie oraz w Kutnie. Jako dziecko miał okazję z ojcem odwiedzać Widzącego z Lublina , Jehudiego i Symche Bunama z Przysuchy. Jego mistrzami stali się rabi Meir z Opatowa, Fiszel ze Strykowa i Symche Bunam z Przysuchy. Radomsko jest miejscem żywego kultu rebego; chasydzi stworzyli tam  miejsce pielgrzymkowe.

  1. Piotrków

W Piotrkowie zobaczymy cmentarz z XVIII wieku, zespół unikatowych nagrobków o wielkich walorach artystycznych; grobowce – ohele cadyków z dynastii Rozpsza, Radoszyce, Wolbórz. Najważniejszym jednak miejscem jest ohel rabiego i doktora Chaima Dawida Bernharda, lekarza cesarza Fryderyka Wilhelma III. Pod wpływem Dawida z Lelowa wszedł on na drogę chasydzką i stał się uczniem, ale i lekarzem i powiernikiem największych cadyków epoki. Zwiedzimy również dzielnicę żydowską, m.in. synagogi, obecnie znajduje się tam archiwum i biblioteka.

W duchowość chasydzką i nauki cadyków wprowadzać nas będzie Symcha Keller, były rabin Łodzi, chasydzki nauczyciel duchowy, kantor i muzyk. Eucharystię odprawi natomiast o. Marek Kotyński, który będzie nam towarzyszył na pielgrzymkowych szlakach chasydzkich.

W trakcie pielgrzymki będziemy mogli usłyszeć chasydzkie śpiewy, hymny, niguny i psalmy hebrajskie.

Celem pielgrzymki jest odkrywanie historycznej i duchowej spuścizny narodu żydowskiego zamieszkującego ziemie dawnej Rzeczypospolitej.

 

Zapisy przyjmujemy do końca czerwca u organizatora – dr. Mariusza Maciaka: mplmac@wp.pl

(w temacie wiadomości proszę wpisać „Pielgrzymka śladami cadyków”)

 

Szczegóły:

Data: 10 lipca

Kategoria Wydarzenie: Wydarzenia z życia Kościoła ← ←  ← !!!

 

Oprac. www.bibula.com
2022-07-04

.