Aktualizacja strony została wstrzymana

Goldman Sachs: Polska będzie kupować rosyjski gaz od Niemiec

Do czasu uruchomienia gazociągu Baltic Pipe Polska będzie uzupełniać niedobory gazu wynikające z rosyjskiego embarga kupując rosyjski gaz z Niemiec.

Jak podał w środę Dziennik.pl, powołując się na oceny analityków Goldman Sachs, deficyt gazu ziemnego wynikający z zamknięcia dostaw tego surowca przez Rosję, wyniesie w Polsce 7 mln metrów sześciennych dziennie. W ocenie analityków zostanie on uzupełniony zwiększonym przepływem gazu z Niemiec, które same importują gaz z Rosji.

Według analityków Goldman Sachs Rosja tłoczyła do Polski w tym miesiącu średnio 20 mln metrów sześciennych gazu dziennie. Ich zdaniem 6 mln metrów sześciennych dziennie będzie można uzupełnić zwiększając import gazu LNG, a 7 mln metrów sześciennych dziennie będzie pochodziło z tegorocznej nadwyżki magazynowej. Pozostała część ich zdaniem ma być uzupełniana importem z Niemiec do momentu planowanego na jesień uruchomienia Baltic Pipe. […]

Kresy.pl / dziennik.pl

Całość: Kresy.pl (27 kwietnia 2022)

 


 


Putin chyba zrealizował plan rządu PiS, bo zakręcił kurek z gazem, a w Warszawie się cieszą

Po reakcji polityków Prawa i Sprawiedliwości można by sądzić, że Władimir Putin wydając dekret o zaprzestaniu dostaw gazu do Polski, zrealizował jakiś ich sprytny plan.

Na polecenie Kremla, Putin gaz rosyjski przestał płynąć do Polski. To pokazuje jak skutecznie działamy na rzecz suwerennej Ukrainy, także jak skutecznie potrafiliśmy zadziałać aby obronić się przed szantażem gazowym ze strony Rosji. Ponieważ mogę powiedzieć z całą odpowiedzialnością, że od dzisiaj, kiedy Rosja przestała przesyłać swój gaz do Polski, przestaliśmy w jakikolwiek sposób od Rosji zależeć – stwierdził triumfalnie premier rządu Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej. […]

Całość: Najwyższy Czas! (27 kwietnia 2022)

 

 


 

Nie tylko Polska i Bułgaria? Kreml: Odetniemy od gazu kolejne kraje, jeśli nie będą płacić w rublach

Rzecznik prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow nie wyklucza, że kolejne kraje w ślad za Polską i Bułgarią zostaną odcięci od dostaw rosyjskiego gazu.

27 kwietnia Gazprom poinformował o całkowitym zawieszeniu dostaw gazu do Polski i Bułgarii z powodu braku płatności w rublach.

W miarę zbliżania się terminu płatności (za gaz – red.), jeśli niektórzy klienci odmówią płacenia zgodnie z nowym systemem, wówczas dekret prezydenta (Rosji Władimira Putina – red.) będzie oczywiście zrealizowany – powiedział w środę podczas briefingu Pieskow.

Rzecznik Kremla nie potrafił wymienić, ile krajów zgodziło się już na przejście na nowy system płatności za gaz w rublach.

Podkreślił także, że płatność za gaz w odpowiedniej formie będzie podstawą do kontynuowania dostaw gazu do Polski i Bułgarii.

Od 1 kwietnia Rosja zaczęła przyjmować płatności za gaz od nieprzyjaznych krajów w nowej formie, żeby odejść od dolara i euro w tych rozliczeniach. Zgodnie z dekretem prezydenta, Gazprombank musi otworzyć specjalne rachunki walutowe i rublowe. Kupujący przelewa na pierwsze konto potrzebną kwotę w walucie określonej w umowie, bank sprzedaje ją na giełdzie w Moskwie i przelewa ruble na drugie konto. Konto to służy do zapłaty Gazpromowi za dostarczone surowce.

Zob: Morawiecki uspokaja: Mamy więcej gazu w magazynach niż inne kraje Europy

https://pl.sputniknews.com

Za: Dziennik gajowego Maruchy (2022-04-27)

 


 

Prezydent Federacji Rosyjskiej w Radzie Legislacyjnej mówił o błyskawicznej reakcji Rosji na zagrożenia

Wszystkie zadania specjalnej operacji wojskowej zostaną z pewnością zrealizowane, zapobiegła ona realnemu niebezpieczeństwu grożącemu Rosji. A jeśli ktoś będzie próbował interweniować z zewnątrz, reakcja będzie błyskawiczna, a w razie zagrożenia zostaną użyte środki, którymi przeciwnicy nie dysponują – powiedział Prezydent Władimir Putin w przemówieniu wygłoszonym na forum Rady Ustawodawców w Sankt Petersburgu z okazji Dnia Parlamentarzysty Rosyjskiego.[…]

„Wszystkie zadania specjalnej operacji wojskowej w Donbasie i na Ukrainie na pewno zostaną zrealizowane” – podkreślił Putin. To zagwarantuje pokój i bezpieczeństwo mieszkańcom ŁNR, DNR, rosyjskiego Krymu i całego kraju w perspektywie historycznej – powiedział z przekonaniem. „Nasi żołnierze i funkcjonariusze zapobiegli realnemu zagrożeniu, które czai się nad naszą ojczyzną, zapobiegli konfliktowi na wielką skalę, który rozegrałby się na naszym terytorium, ale według obcych scenariuszy” – wyjaśnił prezydent.[…]

Wielu w każdym czasie do tego dążyło, ale nie udało im się osiągnąć celu i nie zaakceptowali tego, że Rosja, mimo napaści, zdołała się utrzymać – kontynuował Putin. Rozpoczęli masowe przygotowania do wojny gospodarczej, wprowadzając coraz więcej sankcji. Jednak plany zduszenia gospodarki już się nie powiodły – stwierdził. Wykorzystali też nową broń geopolityczną, postawili na rusofobię i neonazistów, zauważył prezydent, „bezczelnie i bezceremonialnie zmieniając Ukrainę w antyrosyjską”. „Nikt nie liczył się z tym, że na historycznym terytorium Rosji powstanie antyrosyjski twór, a my nie możemy do tego dopuścić” – powiedział Putin. „Ukraina została wepchnięta w bezpośrednie starcie z Rosją” – powiedział, dodając, że naród ukraiński został skazany na konsumpcyjny los. „Nasza reakcja na te cyniczne projekty była właściwa i nastąpiła w odpowiednim czasie” – przekonywał prezydent.[…]

Całość: rg.ru (27.04.2022)

 


 

.