Kenia odrzuciła prośbę Zelenskiego o możliwość wystąpienia w Parlamencie

12 kwietnia 2022, wysoki urzędnik kenijskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych powiedział kenijskiej gazecie Nation, że Nairobi odrzuciło prośbę prezydenta Ukrainy – Wołodymyra Zelenskiego o umożliwienie mu tele-wystąpienia w kenijskim parlamencie, co miało miejsce jeszcze w lutym 2022.

Politycy kenijscy obawiali się, że zostaną wciągnięci w konflikt, który może zaszkodzić dwustronnym stosunkom tego państwa z Kijowem i z Moskwą. Szczegóły pojawiły się w 11 kwietnia, gdy kenijscy dyplomaci w Nairobi argumentowali, że już wystarczająco dużo zrobili w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

We wtorek, jeden z funkcjonariuszy ministerstwa stwierdził w wywiadzie:

Niby dlaczego mają zwracać się do parlamentu kenijskiego? – Czy istnieje tego typu precedens?” – i przypomniał, że Ukraina ma do dyspozycji inne kanały dyplomatyczne.

Urzędnik poinformował także, iż Kenia, zwłaszcza ze względu na swój status przedstawiciela Afryki w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, nie chce, by wyglądało na to, że staje po jednej ze stron konfliktu, ponieważ ma nadzieję na “zakończenie wojny”.

Unia Afrykańska potępiła rosyjską inwazję na Ukrainę, ale sprzeciwiła się surowym sankcjom nałożonym na Rosję przez inne kraje. Kenia wstrzymała się od głosu podczas głosowania Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w dniu 7 kwietnia, dotyczącego zawieszenia członkostwa Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ.

Podczas gdy Nairobi wykorzystało swoje niestałe miejsce w Radzie Bezpieczeństwa, aby potępić inwazję lub wstrzymać się od decyzji Zgromadzenia Ogólnego i Rady – nie spełniło jeszcze dwóch życzeń kluczowych dla Kijowa: spotkania na najwyższym szczeblu z udziałem ministrów spraw zagranicznych, oraz wystąpienia Zelenskiego w Parlamencie.

Dobrze poinformowane źródła powiedziały w poniedziałek “Nation”, że od dwóch miesięcy ambasador Ukrainy w Kenii Andrij Prawednyk, bezskutecznie zabiega o spotkanie z sekretarzem gabinetu spraw zagranicznych Kenii – Raychelle Omamo.

“Pierwsza nota dyplomatyczna z prośbą o spotkanie z Raychelle Omamo została wysłana przed wybuchem wojny, tj. 14 lutego 2022 roku. Niestety, została ona pozostawiona bez rozpatrzenia” – powiedział informator gazecie kenijskiej, zastrzegając anonimowość, ponieważ nie jest upoważniony do wydawania oświadczeń prasowych w imieniu ambasady.

“Następnie, po rozpoczęciu wojny, ambasada poprosiła o pilne spotkanie w dniu 24 lutego 2022 roku. Zamiast spotkania, kenijskie MSZ zaproponowało 15-minutową rozmowę telefoniczną”.

25 lutego 2022, ukraiński wysłannik usiłował wystąpić w kenijskim parlamencie –zaledwie 24 godziny po tym, jak Moskwa wystrzeliła rakiety na Kijów. (…)

 

 

 

[Źródło: https://nation.africa/africa/news/nairobi-declines-ukraine-request-to-address-kenyan-parliament–3779598

Za: Uczta Baltazara - (14 aprile 2022) | https://babylonianempire.wordpress.com/2022/04/14/kenia-odrzucila-prosbe-zelenskiego-o-mozliwosc-wystapienia-w-parlamencie/

Skip to content