Włoski abp twierdzi, że żydzi nie muszą wierzyć w Chrystusa, by osiągnąć zbawienie

Bruno Forte, arcybiskup archidiecezji Chieti-Vasto twierdzi, że żydzi nie muszą uwierzyć w Chrystusa, aby osiągnąć zbawienie. Hierarcha nie tylko głosi herezje, ale też wzywa do zaprzestania prób nawracania wyznawców judaizmu na świętą wiarę katolicką.

Abp Forte wygłosił swój postulat podczas poniedziałkowej konferencji na Papieskim Uniwersytecie Św. Tomasza z Akwinu w Rzymie. Jak przekonywał hierarcha, należy „oczyścić z wszelkiej formy antysemityzmu” środowiska zaangażowane w „żydowsko-katolicki 'dialog międzyreligijny’”. W związku z tym należy – według abpa Forte – przestać twierdzić, że żydzi muszą przyjąć wiarę w Chrystusa „jako normę zbawienia”.

Jest to sprzeczne z nauką Kościoła. Nie istnieją bowiem – jak to określił portal dorzeczy.pl – „dwa równoległe przymierza”, by być zbawionym bez przyjęcia wiary nauczanej przez Chrystusa.

– Izrael i Kościół są wezwani, by chodzić nie zmieszani, nawet jeśli są nierozłączni. (…) Idea pojednania na drodze definitywnie przezwycięża zatem wszelką teorię substytucji, zgodnie z którą Kościół zajął miejsce Izraela w boskim planie zbawienia – przekonywał włoski arcybiskup.

Następnie, cytując dokument „Pomiędzy Rzymem a Jerozolimą” z 2016 roku, wezwał do „zakończenia aktywnej misji wobec żydów”.

Później, podczas zadawania pytań, osoba z publiczności zakwestionowała błędy arcybiskupa. Chodzi o nazwanie „formą antysemityzmu” kwestię nawracania żydów. Stoi to w sprzeczności z wezwaniem wprost do tej misji w Ewangelii. Hierarcha odpowiedział infantylnie, że jeśli chrześcijanie kochają Jezusa, który był Żydem, to muszą też kochać „swoich żydowskich braci”.

dorzeczy.pl / kontrrewolucja.net

Za: Kontrrewolucja.net (6 kwietnia 2022) | https://kontrrewolucja.net/kosciol/wloski-abp-twierdzi-ze-zydzi-nie-musza-wierzyc-w-chrystusa-by-osiagnac-zbawienie

Skip to content