Aktualizacja strony została wstrzymana

Ministerstwo Obrony Rosji wymienia nazwiska osób, które pracowały nad bronią biologiczną na Ukrainie

Szef rosyjskich sił ochrony radiologicznej, chemicznej i biologicznej Igor Kiriłłow powiedział na briefingu prasowym, że jedną z kluczowych postaci był Robert Pope, dyrektor Programu Współpracy na rzecz Redukcji Zagrożeń Departamentu Obrony USA w Agencji Redukcji Zagrożeń Obronnych

 

MOSKWA, 31 marca. (Agencja TASS): Ministerstwo Obrony Rosji podało do wiadomości publicznej listę osób zaangażowanych w tworzenie komponentów broni biologicznej na Ukrainie.

Szef rosyjskich sił ochrony radiologicznej, chemicznej i biologicznej Igor Kiriłłow powiedział na briefingu prasowym, że jedną z kluczowych postaci jest Robert Pope, dyrektor Programu Redukcji Zagrożeń Współpracujących Departamentu Obrony USA w Agencji Redukcji Zagrożeń Obronnych [US Defense Department’s Cooperative Threat Reduction Program at the Defense Threat Reduction Agency – DTRA], (znanego również jako program Nunn-Lugar – dop. TASS).

„Pope był autorem pomysłu stworzenia w Kijowie centralnego depozytu patogenów wysokiego ryzyka” – powiedział Kiriłłow.

Zaznaczył, że „w liście do minister zdrowia Ulany Suprun (obywatelki USA – TASS) Papież wysoko ocenił jej działalność. „W szczególności podkreślił jej rolę w zapewnieniu amerykańskim specjalistom dostępu do ukraińskich obiektów biologicznych i rozpoczęciu starań o utworzenie depozytu mikroorganizmów”.

„Przypomnę, do czego doprowadziła tego rodzaju działalność: według dostępnych dowodów wszystkie patogenne biomateriały zostały usunięte z depozytu na początku lutego 2022 roku i przewiezione amerykańskim wojskowym samolotem transportowym do Stanów Zjednoczonych przez Odessę” – powiedział Kiriłłow.

 

Lista urzędników

Kiriłłow powiedział, że Joanna Wintrol, szefowa biura DTRA na Ukrainie, była odpowiedzialna za koordynację wojskowych projektów biologicznych w tym kraju oraz za dobór personelu.

„Pod jej kierownictwem zrealizowano kilka projektów (UP-4, UP-6 i UP-8). Przewidywały one badania nad śmiercionośnymi patogenami, takimi jak wąglik, gorączka krwotoczna krymsko-kongijska i leptospiroza” – powiedział.

Kiriłłow zwrócił uwagę na ukraiński oddział firmy Black & Veatch i jej szefa Lance’a Lippencotta, który jest główną osobą kontaktową dla ukraińskich urzędników ministerstwa obrony i zdrowia. „Firma pracowała dla Pentagonu od 2008 roku w ramach projektów badania potencjalnie niebezpiecznych czynników biologicznych, w tym projektu UP-1 badania riketsji i wirusa kleszczowego zapalenia mózgu w stawonogach w północno-zachodniej Ukrainie. Dla celów globalnej kontroli sytuacji biologicznej w trakcie realizacji projektu UP-2 firma wprowadziła system zdalnego monitorowania tularemii i wąglika w ukraińskich zakładach biologicznych” – powiedział Kiriłłow.

Podkreślił, że „działania Black and Veatch wzbudziły wiele pytań nawet ze strony ukraińskich służb specjalnych”. W szczególności chersońskie biuro ukraińskiej służby bezpieczeństwa SBU jeszcze w 2017 r. odnotowało rosnące potencjalne ryzyko pogorszenia się sytuacji epidemiologicznej w związku z zamiarem DTRA wykorzystania firmy Black and Veatch do ustanowienia kontroli nad ukraińskimi laboratoriami badającymi patogeny szczególnie niebezpiecznych zakażeń.

Nadzorujący biomonitoring i przekazywanie informacji David Mustra działał w ścisłej koordynacji z firmą Metabiota – innym wykonawcą pracującym dla Pentagonu.

Wcześniej Mustra koordynował wojskowo-biologiczne projekty na Ukrainie i w Europie Wschodniej w ramach programu „Cooperative Threat Reduction Program” – powiedział Kiriłłow.

Podkreślił on, że Metabiota jest znana z badań nad prognozowaniem epidemii chorób zakaźnych. Również Pentagon korzystał z jej usług przy modelowaniu sytuacji epidemiologicznej na obszarze postsowieckim.

„Przedstawicielką Metabioty na Ukrainie była Mary Gutierrez – jej wiceprezes i powierniczka Huntera Bidena, co potwierdza ich korespondencja” – powiedział Kiriłłow.

Wreszcie za modernizację laboratoriów odpowiadał Scott Thornton.

„Ponadto, on (Thornton) udzielał porad personelowi lokalnemu w zakresie postępowania z patogenami wysokiego ryzyka w ramach ukraińskich projektów DTRA”. Uzyskane dowody wskazują na bezpośrednie zaangażowanie Departamentu Obrony USA i jego wykonawców w planowanie i realizację projektów Pentagonu na Ukrainie. Uważamy, że wyżej wymienieni członkowie kierownictwa są zobowiązani do udzielenia odpowiedzi na pytania dotyczące rzeczywistego celu tych prac” – powiedział Kiriłłow.

Źródło: TASS – Russian News Agency – 31 Mar, 13:12

Skip to content