Kłopoty zachodniej finansjery wywołane sankcjami

W ramach nakładanych przez tzw. Zachód sankcji na Federację Rosyjską, znalazły się konfiskata mienia rosyjskich obywateli i instytucji, przejmownie kont bankowych oraz liczne inne restrykcje.

Dzisiaj dowiadujemy się, że żydowski komik Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę określającą tryb nacjonalizacji aktywów Federacji Rosyjskiej na Ukrainie.

W odpowiedzi na liczne represje, Rosja gotowa jest użyć narzędzi odwetowych i Minister Transportu omawiał sytuację związaną z flotą samolotów wynajmowanych od zachodnich firm.

Rosyjskie linie lotniczne wynajmują, głównie w ramach umów leasingowych, niemal 780 samolotów, w tym 515 od firm zagranicznych, najczęściej w umowie z irlandzką firmą AerCap. Wiele z pozostałych, krajowych umów leasowych, jakkolwiek zawieranych przez firmy rosyjskie, często były ubezpieczane przez zachodnich poręczycieli.

AerCap, największa tego typu firma leasingowa na świecie (z aktywami w wysokości 75 miliardów dolarów) oraz inne firmy leasingowe dążą do odzyskania samolotów, lecz dotychczas z mizernym skutkiem. Przejęcie samolotów na terenie Federacji Rosyjskiej jest w praktyce niewykonalne, więc jedyną droga pozostają negocjacje oraz sądowy arbitraż, jednak tego typu rozprawy ciągna się latami, niekiedy przed dekady.

Rosyjskie firmy należały dotychczas do najbardziej solidnych partnerów handlowych, nawet w czasach tzw. pandemii – podkreślają zachodni bankierzy. Wraz z sankcjami zachodnimi następuje łańcuchowa reakcja niszcząca międzynarodową kooperację i wprowadzająca totalny chaos, z ogromnymi stratami inwestorów.

A ci, potrafiący dokładnie liczyć, boją się utraty konkretnego kapitału. Dla nich retoryka polityczna to jedno, lecz gdy przychodzi do liczenia zysków i strat, wszystko staje się mniej ważne. W przypadku wynajmowanych przez Rosję w ramach leasingu samolotów, boją się mogącej się pojawić nacjonalizacji mienia i swoich strat, godzących w samą ich egzystencję.

Widmo utraty wielu miliardów dolarów spędza sen z powiek zachodnich bankierów. Jeśli przyjmiemy przeciętną wartość samolotu pasażerskiego Boeing na sto milionów dolarów za sztukę (aktualne ceny według poszczególnych typów tutaj), to straty segmentu finansowo-ubezpieczeniowego mogą dochodzić do 780 miliardów dolarów.

Oczywiście, Rosja miałaby trudności z długoterminowym użytkowaniem tych samolotów, choćby ze względu na brak części zamiennych, również objętych embargiem. Jednak według specjalistycznego Business Insurance, już zaczynają się chętni do takiej okazji, bo oto anonimowy rozmówca z Chin powiedział, że otrzymał propozycję wykupienia całej rosyjskiej wynajmowanej floty samolotów.

Ktoś zaoferował mi sprzedaż siedmiu samolotów cargo i dwóch innych … spytał się też czy nie zechciałbym kupić wszystkich aktywów [samolotów] rosyjskich” – powiedział rozmówca związany a chińską wielką firmą leasingową.

Rynek na samoloty na pewno znalazłby się, amerykańskie firmy sprzedałyby również części nowemu chińskiemu właścicielowi. Największy ból głowy mieliby zachodni bankierzy i inwestorzy. „Weszlibyśmy na nieznane dotychczas terytoria…” – powiedział jeden z ekspertów, z bojaźnią rozważając możliwe konsekwencje.

Zerwanie w takiej skali umów leasingowych mogłoby również podważyć zastosowanie umów z Cape Town (Cape Town Treaty), jedynego zaworu bezpieczeństwa dla międzynarodowych transakcji handlowych, obejmujących majątek ruchomy (samoloty, pociągi, obiekty kosmiczne…). Rozsadziłoby to wszystkie dotychczasowe transakcje bazujące na zaufaniu między partnerami handlowymi. Skutki nałożonych sankcji byłyby więc nieobliczalne.

— * —

Wyzwolone przez gwałtownych polityków antyrosyjskie sankcje odbiją się i powrócą niszcząc społeczeństwa zachodnie. Ale w globalnym planie resetu być może właśnie o to chodzi: o zniszczenie Rosji, zubożenie społeczeństw, wywołanie światowych turbulencji, zniszczenie wszystkiego, także i Twojej własności. Bo cel jest jeden: na gruzach ma powstać nowa rzeczywistość: Build Back Better World – plan stworzenia satanistycznego świata. Każdy stojący na przeszkodzie tej wizji będzie nazywany terrorystą, mordercą, zbrodniarzem, zabójcą. 

Oprac. www.bibula.com
2022-03-10

Skip to content