Aktualizacja strony została wstrzymana

Andrzej D: „Musimy być przygotowani do przyjęcia wielu uchodźców z Ukrainy”

Prezydent Andrzej Duda w wygłoszonym w czwartek (24-02-2022), o godzinie 20:00, orędziu, podkreślił solidarność z Ukrainą i zapewnił, że Ukraińcy mogą liczyć na pomoc Polaków.

Wojna na Ukrainie stawia przed naszym państwem także inne poważne wyzwania. Musimy być przygotowani do przyjęcia wielu uchodźców z Ukrainy. Ludzi, którzy będą u nas szukać bezpiecznego schronienia przed tragedią wojny …”

„Niech żyje wolna, niepodległa i demokratyczna Ukraina! Niech żyje Polska!” – zakończył pompatycznie swoje wystąpienie Andrzej Duda.

Źródło: prezydent.pl

 


 

Niedzielski chce zapewnić Ukraińcom „dostęp do opieki medycznej” w Polsce

Mamy już listę 120 szpitali na terenie całego kraju, do których mogą trafiać poszkodowani z Ukrainy. W sumie szacujemy na ten moment, że możliwe byłoby przyjęcie kilku tysięcy pacjentów – powiedział w czwartek Wirtualnej Polsce minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef pandemicznego resortu zapewniał też na Twitterze, że każdy obywatel Ukrainy może liczyć na dostęp do opieki medycznej w Polsce.

W czwartkowej rozmowie z WP Niedzielski mówił o formach wsparcia dla Ukraińców w obliczu konfliktu zbrojnego z Rosją.

W przygotowaniu z naszej strony jest pociąg sanitarny z pełną obsługą ratowniczą i pełnym wyposażeniem medycznym, który może transportować rannych. W najbliższych dniach zaplanowane są ćwiczenia z jego użyciem. Będzie odbierał rannych z granicy z Ukrainą. To rozwiązanie stworzone zupełnie od zera, do tej pory nie było wykorzystywane w Polsce – powiedział w czwartek WP Niedzielski. […]

Każdy obywatel Ukrainy, który w obawie o swoje zdrowie i życie przybędzie do Polski może liczyć na dostęp do opieki medycznej. Pomożemy również rannym, którym nie będzie mogła pomoc strona ukraińska. W tych trudnych chwilach Polska będzie stała przy Ukrainie i jej obywatelach” – napisał na Twitterze Niedzielski.[…]

 

 

 

 

Całość: Najwyższy Czas! (24 lutego 2022)

 


 

Uchodźcy z Ukrainy będą wpuszczani do Polski bez kwarantanny i konieczności okazania negatywnego wyniku testu na koronawirusa

W czwartek (24.02.2022) na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów został opublikowany projekt rozporządzenia znoszącego obowiązek odbycia kwarantanny i okazania negatywnego wyniku testu na koronawirusa przy przekraczaniu polskiej granicy przez uchodźców z Ukrainy.

– W rozporządzeniu przewiduje się dodanie przepisu dotyczącego zwolnienia z obowiązku odbycia kwarantanny oraz okazania negatywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2, osób przekraczających granicę Rzeczypospolitej Polskiej z Ukrainą w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Powyższe uzasadnione jest koniecznością zapewnienia płynnego przemieszczania się osób, które przekraczać będą granicę polsko-ukraińską w związku z opuszczeniem terytorium Ukrainy – czytamy w uzasadnieniu. Osobą odpowiedzialną za opracowanie projektu jest wiceminister Waldemar Kraska.

Trzeba było wojny, żeby straszliwy wirus okazał się wcale nie taki straszny. Nie trzeba już kwarantanny, ani negatywnego testu. Droga wolna, można jechać. A wiecie jaki jest poziom wyszczepienia na Ukrainie? Dwie dawki przyjęło niecałe 35% populacji, a trzecią – niecałe 2%. I minister Niedzielski włosów z głowy nie rwie, a wiceminister Kraska przynosi w ząbkach projekt rozporządzenia. Taka to właśnie pandemia.

Źródło informacji: gov.pl

Za: Wprawo.pl (lt. 24, 2022)

 


 

.