„Nie słuchali nas do tej pory. Tym razem lepiej, żeby posłuchali” – Paul Craig Roberts

Przypomnijmy sobie rok 2014, kiedy USA obaliły rząd ukraiński i zainstalowały tam neonazistowski reżim. Neokonserwatyści śmiali się, jak łatwo udało im się wykiwać Rosjan. Asystent Sekretarza Stanu Victoria Nuland publicznie chwaliła się, że USA wydały 5 miliardów dolarów na przewrót na Ukrainie. Śmiano się, że Ukraina zostanie teraz wykorzystana do destabilizacji Rosji i przejęcia rosyjskiej bazy morskiej na Morzu Czarnym.

Po długich, pełnych frustracji i upokorzeń ośmiu latach, po próbach zwrócenia uwagi Zachodu na to, że Rosja nie jest w stanie zaakceptować takiej sytuacji, a także po ostatnich próbach, które spełzły na niczym, Rosja podjęła działania.

W swoim porannym przemówieniu Putin wyjaśnił wieloletnią frustrację Rosji w jej wysiłkach na rzecz osiągnięcia porozumienia z dążącym do dominacji Zachodem. Poniżej zamieszczamy początkowe słowa przemówienia Putina.

„Uważam za konieczne, aby dziś jeszcze raz powiedzieć o tragicznych wydarzeniach w Donbasie i o kluczowych aspektach bezpieczeństwa Rosji.

Zacznę od tego, co powiedziałem w swoim przemówieniu 21 lutego 2022 roku. Mówiłem o naszych największych troskach i obawach, o podstawowych zagrożeniach, które w sposób arogancki, bezceremonialny i konsekwentny, z roku na rok, stwarzają nieodpowiedzialni politycy zachodni. Mam tu na myśli ekspansję NATO na wschód, które przesuwa swoją infrastrukturę wojskową coraz bliżej granicy z Rosją.

Faktem jest, że przez ostatnie 30 lat cierpliwie próbowaliśmy dojść do porozumienia z czołowymi państwami NATO w sprawie zasad równego i niepodzielnego bezpieczeństwa w Europie.

W odpowiedzi na nasze propozycje, niezmiennie spotykaliśmy się albo z cynicznym oszustwem i kłamstwem, albo z próbami nacisku i szantażu, podczas gdy Sojusz Północnoatlantycki nadal się rozszerzał, mimo naszych protestów i obaw. Jego machina wojskowa jest w ruchu i, jak już wspomniałem, zbliża się do naszej granicy.

Dlaczego tak się dzieje? Skąd wziął się ten bezczelny sposób mówienia z góry o swojej wyjątkowości, nieomylności i wszechwładzy?

Czym można wytłumaczyć ten pogardliwy i lekceważący stosunek do naszych interesów i całkowicie słusznych żądań?

Odpowiedź jest prosta. Wszystko jest jasne i oczywiste. Pod koniec lat osiemdziesiątych Związek Radziecki osłabł, a następnie się rozpadł. To doświadczenie powinno być dla nas dobrą lekcją, ponieważ pokazało nam, że paraliż władzy i woli jest pierwszym krokiem do całkowitej degradacji i zapomnienia. Straciliśmy pewność siebie tylko na chwilę, ale to wystarczyło, aby zakłócić równowagę sił na świecie”.

Nierównowaga sił została skorygowana, a ponieważ siła jest jedyną rzeczą, którą rozumie Zachód, Rosja używa siły, aby położyć kres wykorzystywaniu Ukrainy jako pionka przeciwko Rosji.

W przeszłości, głupi i arogancki Zachód ignorował ostrzeżenia Rosji. Dziś rano w swoim przemówieniu Putin przekazał kolejne ostrzeżenie. Jeśli głupi przywódcy Zachodu nie usłyszą tego ostrzeżenia, Zachód przestanie istnieć:

„Chciałbym teraz powiedzieć coś bardzo ważnego tym, którzy mogą mieć pokusę ingerowania w te wydarzenia z zewnątrz. Bez względu na to, kto będzie próbował stanąć nam na drodze, a tym bardziej stworzyć zagrożenie dla naszego kraju i narodu, musi on wiedzieć, że Rosja odpowie natychmiast, a konsekwencje będą takie, jakich nie widzieliście w całej swojej historii. Bez względu na to, jak potoczą się wydarzenia, jesteśmy gotowi. Wszystkie niezbędne decyzje w tej sprawie zostały podjęte. Mam nadzieję, że moje słowa zostaną wysłuchane”.

Paul Craig Roberts

 

Tłum. Sławomir Soja

Źródło: „They didn’t hear what we told them. They had better hear this time.” — Vladimir Putin – PaulCraigRoberts.org

Skip to content