Waszyngton zaślepiony pychą – Paul Craig Roberts

Drodzy Czytelnicy, w serii ostatnich felietonów – 13 grudnia, 14 grudnia, dwa 16 grudnia, 20 grudnia, 21 grudnia – informowałem Was, że nastąpiła ogromna zmiana w podejściu Kremla do Zachodu. Rosyjscy przywódcy nie proszą już o uwzględnienie ich obaw dotyczących bezpieczeństwa. Kreml powiedział: „albo rozważycie nasze obawy, albo będzie inaczej”.

Jak przewidywałem od kilku lat, łagodna reakcja Kremla na nieuzasadnione prowokacje USA/NATO przekonała Waszyngton, że Rosji nie należy traktować poważnie. Mówiłem, że w rezultacie, USA posuną się za daleko i Rosja będzie musiała zdecydowanie zareagować. Tak właśnie się stało.

Co to oznacza, gdy Kreml mówi; „albo będzie inaczej”. Nie dowiecie się tego od bezwartościowych amerykańskich i europejskich mediów. W dzisiejszych czasach, tak zwani ” eksperci od Rosji” są po prostu rusofobami zbierającymi granty od kompleksu wojskowo-przemysłowego. David Johnson, który codziennie publikuje listę artykułów akademickich i dziennikarskich na temat relacji amerykańsko-rosyjskich, nie chce zakłócić fałszywego poczucia bezpieczeństwa swoich kolegów poprzez zamieszczanie moich artykułów. Mamy więc do czynienia z sytuacją całkowitej ignorancji Zachodu wobec rzeczywistości, jaką jest Kubański Kryzys Rakietowy – bis.

Być może pamiętają Państwo, że trzy lata temu informowałem, iż Putin ujawnił super-nowoczesne systemy broni strategicznej i konwencjonalnej, które Rosja wprowadza do produkcji i rozmieszcza. Stany Zjednoczone nie mają żadnego odpowiednika i żadnej odpowiedzi na te systemy. Donosiłem również, że agresywność Waszyngtonu wobec Rosji i Chin zbliżyła te dwa kraje do siebie. Widzieliśmy to kilka dni temu, kiedy prezydent  Xi udzielił pełnego poparcia Chin dla żądań Rosji w zakresie bezpieczeństwa i określił relacje chińsko-rosyjskie jako „stojące na wyższym poziomie niż sojusz”.

Innymi słowy, Waszyngton, od dawna zagubiony w swojej arogancji i pysze, znalazł się teraz między młotem, a kowadłem.

Przytoczyłem ostre sformułowania, w których rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Riabkow,  przedstawił rosyjskie ultimatum . Teraz Dmitrij Kisielow dodaje: „Rosja złożyła Stanom Zjednoczonym propozycję nie do odrzucenia. Nadeszła chwila prawdy”.

Jeśli Waszyngton ma zatkane uszy lub wydaje mu się, że Rosja blefuje, moment prawdy zaskoczy nieprzygotowany Waszyngton.

Paul Craig Roberts

 

Tłum. Sławomir Soja

Źródło: PaulCraigRoberts (December 21, 2021) – „Washington Is Blinded by Its Hubris”

Skip to content