Aktualizacja strony została wstrzymana

Astroturfing, czyli wszechobecna manipulacja – wywiad z Sharyl Attkinson – [VIDEO]

Astroturfing to określenie pierwotnie oznaczające układanie sztucznej trawy, np. na boiskach sportowych. Termin wywodzi się od nazwy firmy (Astroturf) i produktu tej firmy, czyli sztucznej trawy o tej samej nazwie.

Z czasem jednak określenie astroturfing zdobyło popularność jako zupełnie inne zjawisko: oznaczające pozornie oddolne akcje obywatelskie, pozornie oddolne inicjatywy. W przeciwieństwie do autentycznie oddolnych inicjatyw, niejako wyrastających „od korzeni trawy” (po angielsku grassroots), astroturfing – czyli sztuczna trawa – udaje ruchy oddolne i w rzeczywistości jest zorganizowanym przez wpływowe siły działaniem, usiłującym narzucić społeczeństwu swój punkt widzenia.

Najczęściej rzeczywista tożsamość inicjatora takich akcji, udawanych jako oddolne, jest ukryta, tak jak i ukryte są intencje, choć o nich można się szybciej przekonać.

Osobą, która od dawna śledzi powiązania tych fikcyjnie oddolnych akcji, ujawnia ich działania i intencje, jest znana dziennikarka Sharyl Attkinson.

Attkinson zdobyła pięciokrotnie nagrodę Emmy Awards za dziennikarstwo śledcze w czasie gdy pracowała dla wielkich stacji, jak CNN czy CBS, lecz w 2014 roku zrezygnowała z pracy korporacyjnej angażując się w jeszcze bardziej rzetelne dziennikarstwo pokazujące m.in. związek szczepionek (szczepionek w epoce przedkowidowej) z autyzmem i innymi chorobami – wywoływanymi właśnie przez szczepionki.

W dobie tzw. koronawirusa Attikinson ujawnia wiele powiązań kampanii uchodzących za oddolne, a w rzeczywistości sponsorowanych przez giganty farmaceutyczne bądź giganty medialne (np. Google).

Zaprezentowane poniżej video jest wywiadem z Sharyl Attkinson, przeprowadzonym przez znanych prawników niemieckiech:  dr. Reinera Fuellmicha oraz Viviane Fischer.

 

Ad-hoc 19: Interview with Sharyl Attkisson

Published: December 14th, 2021

Źródło: Odysee

 


 

Prelekcja Sharyl Attkinson, w ramach TEDTalk, wygłoszona w roku 2015, omawiająca astroturfing

Już wtedy – niemal 7 lat temu (!) – omawia ona w pełni rozwinięte działania wielkich i możnych tego świata, oszukujących społeczeństwa poprzez sieć ukrytych inicjatych uchodzących za „oddolne inicjatywy społeczne”.

 

Astroturf and manipulation of media messages | Sharyl Attkisson | TEDxUniversityofNevada

Published: Feb 6, 2015

Źródło: Youtube

Skip to content