Szwecja: Lobby homoseksualne wzywa do zaprzestania deportacji do Iraku nielegalnych imigrantów-homoseksualistów

Lobby pro-homoseksualne oraz organizacje homoseksulistów i lesbijek wezwały rząd szwedzki do zaprzestania odsyłania do Iraku nielegalnych imigrantów, którym odmówiono w Szwecji azylu składanego z uzasadnieniem o „prześladowania ze względu na orientację seksualną”.

Jak stwierdza lewicowa agencja pozarządowa Human Rights Watch, homoseksualiści w Iraku narażeni się na ryzyko tortur i morderstwa dokonywane przez „partyzantkę iracką”. Według innej lewackiej organizacji pozarządowej – Amnesty International, w tym roku zamordowano w Iraku 25 homoseksualistów.

Organizacje homoseksualne nie tylko jednak wzywają do zaprzestania deportacji, lecz żądają przeprowadzenia akcji ewakuacyjnej wszystkich homosekualistów z Iraku. „Wzywamy rząd Szwecji do rozpatrzenia możliwości ewakuacji homoseksualistów, biseksualistów i transgendrystów, którzy narażeni są na 'czystkę na tle seksualnym’ (sexual cleansing)” – wzywa Sören Juvas, szef organizacji RSFL.

Szwedzki urząd imigracyjny Migrationsverket stwierdza, że około 300 osób rocznie składa w Szwecji wniosek o azyl motywując to swoją orientacją seksualną. Nie podano ile z tej liczby stanowią wnioskodawcy z Iraku.


Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: The Local | http://www.thelocal.se/21544/20090818/

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content