Aktualizacja strony została wstrzymana

Ksiądz z Kostaryki suspendowany i wysłany do psychologa. Odprawiał nową Mszę po łacinie

Ksiądz Sixto Eduardo Varela Santamaría z Kostaryki został suspendowany i wysłany do poradni psychologicznej. Karę nałożył na niego biskup za odprawienie nowej Mszy Świętej po łacinie.

Ksiądz był odpowiedzialny za wspólnotę wiernych przywiązanych do Tradycji, dla której od roku 2019 odprawiał Mszę Świętą Wszech Czasów.
Ks. Varela Santamaría próbował już wcześniej przekonać biskupa do tego, by nie rozszerzał ograniczeń dla diecezji ponad to, co zostało już ustalone w papieskim motu proprio.
Decyzja kostarykańskich biskupów pozbawiła setki katolików bez Mszy Świętej i opieki duszpasterskiej.

Biskup diecezji Alaujela w Kostaryce, Bartolomé Buigues Oller, suspendował jednego ze swoich kapłanów, na sześć miesięcy odsuwając go od posługi. Ksiądz Sixto Eduardo Varela Santamaría został też wysłany do poradni psychologicznej. Kara została nałożona na kapłana za odprawienie nowej Mszy Świętej, ale po łacinie i tyłem do ludu.

Ks. Varela Santamaría po tym jak episkopat, wdrażając motu proprio Traditionis custodes, zabronił odprawiania tradycyjnej Mszy Świętej, postanowił on zgodzić się na powrót do nowej Mszy, jednak celebrując ją po łacinie i przy ołtarzu, przodem do Boga, a nie przy stole.

Jak oświadczył rzecznik kurii, ukarany ks. Varela Santamaría został wcześniej dwukrotnie upomniany za odprawianie Mszy Świętej po łacinie w swojej parafii. W oświadczeniu poinformowano także, że usunięcie kapłana z parafii i zawieszenie jego działalności jest środkiem, który ma przywrócić jedność Kościoła i zadbać o dobro księdza, i poproszono o „żarliwą modlitwę” w tej sprawie.[…]

Całość: Media Narodowe (27 sierpnia 2021)

.