16 tysięcy firm w Polsce ma ukraińskich właścicieli

W Polsce jest obecnie 16 tysięcy firm, których właścicielem albo współwłaścicielem jest osoba z Ukrainy – powiedział we wtorek ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca podczas konferencji poświęconej rynkowi pracy w Kijowie. Jak dodał, w 2014 roku takich firm było 680.

– Jaka sytuacja jest teraz w Polsce: mamy wzrost liczby migrantów zarobkowych. W porównaniu z 2014 rokiem jest to (wzrost) o około 2-3 razy – powiedział podczas forum „Ukraina 30”. Poinformował, że obecnie w Polsce pracuje ok. 1,5 mln Ukraińców, dodatkowo – jak zauważył – uczy się tu około 50 tys. ukraińskich studentów. […]

Deszczyca zaznaczył, że w 2014 r. w Polsce było 680 firm, w których właścicielem albo współwłaścicielem była osoba z Ukrainy, a w 2021 roku takich przedsiębiorstw jest już 16 tys.

Dyrektor Instytutu Demografii i Badań Społecznych Narodowej Akademii Nauk Ukrainy Ełła Libanowa podczas forum poinformowała, że za granicą pracuje od trzech do pięciu milionów Ukraińców – zwraca uwagę portal NV.

[…]W 2020 roku łączna wysokość oficjalnych przelewów na Ukrainę była o 200 mln dol. wyższa niż rok wcześniej i wyniosła 12,121 mld dol.

Całość: MagnaPolonia.org (20 lipca 2021)

 


 

Polskie uczelnie nie dla Polaków? Liczy się kasa za obcokrajowca? „Biorą ludzi z zagranicy jak leci”

 

W poniedziałek na Twitterze pojawił się screen, który wywołał prawdziwą burzę. Jego autor opublikował bowiem listę rekrutacyjną wydziału psychologii na UAM w Poznaniu, gdzie pierwszych piętnaście miejsc  zajmowali obcokrajowcy. Dyskusja rozgorzała, pojawiły się kolejne podobne przypadki, a poznańska uczelnia udzieliła portalowi Kresy.pl odpowiedzi, z których kilka było bardzo wymijających.

Co ciekawe z rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego wynika, że uczelnie w Polsce są wynagradzane za przyjmowanie obcokrajowców.

UAM odmówił portalowi Kresy.pl odpowiedzi na pytanie o ilość przyjętych studentów polskiego pochodzenia. […]

„Rekrutacja informatyki na @UAM_Poznan po uznaniu matury ukraińskiej jako równoważnej polskiej. Uczelnia otrzymuje trzykrotnie wyższą dotację za obcokrajowca niż za Polaka, oto efekt. A co na to polscy maturzyści? To są jaja! Podsyłajcie mi więcej takich kwiatków, to jest skandal!” – ocenił na Twitterze Ziemowit Przebitkowski, prezes Młodzieży Wszechpolskiej. […]

Opublikował też screeny listy rekrutacyjnej na kierunku informatyka, na którym pierwszych kilkadziesiąt miejsc zajęli obcokrajowcy.

„Wyborco PiS! Faworyzowanie finansowe imigrantów na polskich uczelniach za Twoje pieniądze to rozwiązanie wprowadzone w okresie rządów Twojej partii. Celem jest by studiowało tam mniej Polaków. Nazywają to ‚umiędzynarodowieniem’. Biorą ludzi z zagranicy jak leci. Warto wiedzieć” – odniósł się do całej sytuacji na Twitterze poseł Ruchu Narodowego i Konfederacji Krzysztof Bosak. […]

Całość: Najwyższy Czas! (20 lipca 2021)

 

 


 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content