Aktualizacja strony została wstrzymana

Koncelebruj albo idź w diabły. FSSP wypędzone z Francji – Michael J. Matt

Edward Pentin | DIJON, Francja – Francuski arcybiskup planuje wydalić tradycyjne Bractwo Kapłańskie Świętego Piotra ze swojej diecezji, ponieważ nie zgadzają się oni na koncelebrację Mszy. Oświadczył, że podjął decyzję w oczekiwaniu na nowy dekret, czyli motu proprio, przygotowywany do publikacji przez Papieża Franciszka.

„W nadchodzących dniach lub tygodniach będziecie mieć nowe motu proprio” – powiedział 26 czerwca arcybiskup Roland Minnerath z Dijon, w rozmowie z grupą wiernych, którzy protestowali przeciwko decyzji arcybiskupa przed budynkiem kurii.

16 czerwca Katolicka Agencja Informacyjna (CNA) poinformowała, że arcybiskup Minnerath pod koniec lata wydali Bractwo Kapłańskie Św. Piotra (FSSP) z bazyliki w Fontaine-lès-Dijon, miejsca urodzenia św. Bernarda z Clairvaux.

Ksiądz Roch Perrel, przełożony FSSP w Dijon, powiedział CNA, że arcybiskup podjął decyzję, ponieważ księża FSSP nie stosują praktyki promowanej od Soboru Watykańskiego II, w której dwóch lub więcej księźy koncelebruje przy ołtarzu.

„[Arcybiskup Minnerath] domagał się koncelebracji Mszy Krzyżma podczas Wielkiego Tygodnia, ale nie robimy tego od lat, ponieważ mamy zastrzeżenia co do nowej Mszy i nie celebrujemy w ten sposób” – powiedział ks.. Perrel, który następnie podkreślił, że zgodnie z kanonem 902 Kodeksu Prawa Kanonicznego nikt nie może być zmuszany do koncelebry.

„Arcybiskup najpierw przyjął do wiadomości [ich odmowę], chociaż mu się to nie podobało, ale teraz wyrzuca nas z tego powodu i w tym sensie nadużywa swojej władzy” – powiedział ks. Perrel, dodając, że arcybiskup chciał przenieść ich wspólnotę już rok temu.

Decyzja arcybiskupa wywołała oburzenie w parafii i pojawiła się w kontekście krążących od pewnego czasu informacji, które teraz są uwiarygodniane przez komentarze arcybiskupa, że papież Franciszek rzeczywiście przygotowuje motu proprio, które ma na celu ograniczenie celebracji Mszy w Nadzwyczajnej Formie — pierwsza taka informacja pojawiła 25 maja na włoskiej stronie MessainLatino.

Portal poinformował, że Papież zapowiedział taki dekret, podczas zamkniętej sesji 74. Zgromadzenia Ogólnego Konferencji Episkopatu Włoch w Rzymie w Poniedziałek Zesłania Ducha Świętego, mówiąc, że nowy dokument zmieni list apostolski Benedykta XVI z 2007 r. Summorum Pontificum, który uczynił Nadzwyczajny Formę Mszy Świętej, powszechnie dostępną.

List Benedykta, jak podobno powiedział Franciszek, miał na celu jedynie zaspokojenie potrzeb Bractwa Św. Piusa X, które zerwało swoją jedność z Rzymem z powodu Soboru Watykańskiego II, podczas gdy dziś wielu młodych księży chce odprawiać Mszę Św. w tradycyjnym rycie. może nawet nie znając łaciny.

Ze źródeł diecezjalnych wiemy, że arcybiskup Minnerath od pewnego czasu prywatnie wspomina o nowym motu proprio i że jest członkiem Kongregacji Doktryny Wiary. Dykasteria ta posiada sekcję, do 2019 roku zwaną Papieską Komisją Ecclesia Dei, poświęconą zapewnieniu prawidłowego stosowania Summorum Pontificum.

Te same źródła stwierdzają, że arcybiskup nie mówiłby tak wyraźnie o nowym motu proprio, gdyby nie był pewny jego treści i że dokładnie wie, co będzie zawierać

(…)

Komentarz The Remnant

Być może ułatwi to naszym krytykom zrozumieć, dlaczego The Remnant stanowczo sprzeciwia się „pojednaniu” Bractwa Św. Piusa X z Rzymem pod rządami Franciszka?

Wyobraźcie sobie teraz sytuację, co by się stało gdyby biskup Bernard Fellay „uregulował” status FSSPX kilka lat temu. Nie byłoby już żadnego odwrotu ani kart przetargowych. Dlaczego? Dlatego, że jesli plany Franciszka wejdą w życie, jeśli Watykan zamknie FSSP i inne wspólnoty Ecclesia Dei, miliony tradycyjnych katolików po prostu przemaszerują do FSSPX.

Arcybiskup Lefebvre miał rację, gdy powiedział, że jedynym sposobem, w jaki Bractwo mogłoby pogodzić się z Watykanem w tym momencie, byłby powrót Watykanu do wiary katolickiej. Dopóki to się nie stanie, obrona Wiary jest na pierwszym miejscu… nawet jeśli to wywoła gniew samej Pachamamy.

Nawiasem mówiąc, jestem przekonany, że zdecydowana większość księży FSSP również nie pogodzi się z tym szaleństwem anty-SP. W Dijon już odmawiają kapitulacji, tak samo stanie się na całym świecie, jeśli papieskie prześladowania nadal będą trwały.

Jeśli Franciszek chce wojny, wszystko, co musi zrobić, to kontynuować swoje plany. Zmarnuje ostatnią część wiarygodności, którą mu pozostała, i będzie wyglądał jeszcze słabiej w oczach globalistów.

Innymi słowy, śmiało Franciszku. Obal się sam!

Michael J. Matt

 

Tłum. Sławomir Soja

 

Źródło: The Remnant (July 7, 2021) – ” CONCELEBRATE OR GO TO HELL: FSSP Expelled in France”

 

.