Austria: mieszkańcy Ainet przepędzili biwakujących Romów

Grupa austriackich mieszkańców miasteczka Ainet we wschodnim Tyrolu przepędziła pałkami i kamieniami biwakujących tam francuskich  Romów. Turyści zatrzymali się na kilka dni w Austrii podczas podróży przez Europę. Austriackie organizacje domagają się wszczęcia śledztwa w tej sprawie.

Romowie dostali urzędowe zezwolenie starosty tyrolskiego miasteczka na zaparkowanie swoich 13 samochodów z przyczepami campingowymi. Rozstawili obóz na starym parkingu, pod lasem, nie kontaktując się z mieszkańcami Aintet. W Tyrolu mieli zamiar zatrzymać się tylko dwa dni. Wypatrzyła ich jednak grupa austriackich wyrostków, którzy zdemolowali przyczepy kijami i  kamieniami. Krzyczeli „Cyganie precz!”. Romowie musieli salwować się ucieczką w asyście miejscowej policji.

Incydent ostro potępiła austriacka organizacja ochrony praw człowieka „SOS Mittmensch”. Jej przewodniczący Philipp Sondergger wezwał miejskie władze do przeprowadzenia śledztwa. „Nie możemy ignorować incydentów o podłożu rasowym” – oświadczył Sondergger, przypominając o nasilającej się wrogości wobec Romów w takich krajach jak Włochy czy Węgry.

W 8,5-milionowej Austrii mieszka około 20 tysięcy Romów, którzy są uznawani za mniejszość społeczną.

Za: Polskie Radio | http://www.polskieradio.pl/iar/wiadomosci/?id=109486

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content