Aktualizacja strony została wstrzymana

Wyburzanie francuskich kościołów trwa: czy uda się uratować katolicką świątynię w Calais?

Kolejny francuski kościół katolicki jest zagrożony wyburzeniem. W Calais wystawiono na sprzedaż zbudowany z cegły kościół Sainte-Germaine przy Pont de Leu podlegający pod diecezję Arras, argumentując iż „świątynia jest za duża w odniesieniu do liczby wiernych”. Potencjalny nabywca planuje zrównanie z ziemią kościoła

i wybudowanie na jego miejscu małego osiedla domków jednorodzinnych. Sprawą zajęło się już Francuskie Stowarzyszenie na Rzecz Obrony Dziedzictwa Narodowego podejmując starania o wpisanie zagrożonego kościoła do rejestru zabytków.

Diecezja jest gotowa wyasygnować sporą sumę na odnowienie kościoła, jednak, jak zazwyczaj ma to miejsce we francuskich parafiach, wiernych jest tam niewielu. Z tego względu Stowarzyszenie (dosł. “pogotowie”) ds. Obrony Dziedzictwa Narodowego Francji wystosowało petycję przeciwko zburzeniu kościoła. Szefowi pobliskiej spółdzielni mieszkaniowej „Terre d’Opale Habitat” zależy bowiem na kupnie ziemi, na której stoi kościół. Zdążył już nawet wystosować pismo w tej sprawie do mera Calais Emmanuela Agiusa. „Mamy możliwość wybudowania osiedla domków jednorodzinnych w tej lokalizacji, chcemy także zagospodarować zabudowania parafialne” – napisał.

W odpowiedzi na te działania lokalne Stowarzyszenie Obrońców Dziedzictwa Historycznego Calais (EPAC) w porozumieniu ze Stowarzyszeniem ds. Obrony Dziedzictwa Narodowego Francji (DRAC) rozpoczęło działania przeciwko planowanemu wyburzeniu kościoła: „Kościół Sainte-Germaine jest niepowtarzalny ze względu na unikatową architekturę w stylu art déco, elementy architektoniczne wzorowane na stylu bizantyjskim a także zabytkowy kruscyfiks. Tej klasy zabytek musi zostać uratowany”. Jednak oba stowarzyszenia niestety nie wykluczają ewentualnego przekształcenia kościoła w świecki obiekt.

Na 24 czerwca jest zaplanowane spotkanie władz miejskich Calais z przedstawicielami obu stowarzyszeń ds. ochrony zabytków; ci ostatni chcą doprowadzić do zablokowania sprzedaży kościoła. Na taką decyzję oczekują też wierni; nic jednak nie wiadomo aby na spotkanie mieli być zaproszeni kapłani, nawet ci posługujący w kościele Sainte-Germaine.

za: bialykruk.pl

Za: Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy - Oddział w Łodzi (23 czerwiec 2021) | http://www.katolickie.media.pl/index.php/polecane/16951-wyburzanie-francuskich-kosciolow-trwa-czy-uda-sie-uratowac-katolicka-swiatynie-w-calais

Skip to content