Aktualizacja strony została wstrzymana

Franciszek-Bergoglio powiadamia włoskich biskupów o planach zniesienia Motu Proprio Summorum Pontificum

(26 maja): Żródła Rorate Caeli w Rzymie potwierdziły w tę środę, że Franciszek rzeczywiście pracuje od kilku miesięcy nad tekstem dotyczącym Summorum Pontificum.  W tym momencie nie wiadomo, czy tekst zawiera bardziej restrykcyjne spojrzenie na  kwestionariusz aplikacyjny Summorum (po raz pierwszy ujawniony przez nas wiosną 2020 r.) czy też całkowitą rewizję  Summorum Pontificum. Projekty mogą dotyczyć obu kwestii. Jest również możliwe, że tekst będzie zawierał wykalkulowane dwuznaczności, strategię faworyzowaną przez ten pontyfikat.

Od naszych przyjaciół z Messa in Latino wiemy, że Papież przemawiał w tej sprawie wczoraj do włoskich biskupów, podczas zamkniętej dla mediów, sesji Konferencji Episkopatu Włoch.

Jest to wciąż fragmentaryczna wiadomość, pochodząca z kilku źródeł w ramach CEI [Włoskiej Konferencji Biskupów], ale jest wysoce prawdopodobne, że wczoraj (24 maja 2021 r.) Papież, przemawiając do włoskich biskupów na otwarciu dorocznego spotkania CEI, zapowiedział rychłą reformę Motu proprio Summorum Pontificum.

Z tego co wiadomo, byłby to powrót do indultu – czyli do uprzedniej zgody biskupa [tak jak na podstawie motu proprio Ecclesia Dei] lub Watykanu – ze wszystkimi tego konsekwencjami, to znaczy przywróceniem zakazu celebracji według Mszału św. Jana XXIII, odmawiania zgody na celebracje i w praktyce gettoizację księży i wiernych przywiązanych do starego rytu. Po Mojżeszu, Wyzwolicielu, powraca faraon.

Tłum. Sławomir Soja

Źródło: Rorate Caeli (5/25/2021)  – „URGENT: Pope tells Italian Bishops he plans to abolish the motu proprio Summorum Pontificum (Updated)”

.