Prezydent G.W. Bush wzywa Kongres do nie uchwalania rezolucji o ludobójstwie Ormian

Aktualizacja: 2007-10-9 12:00 am

Na kilka godzin przed środowym głosowaniem Kongresu USA nad rezolucją upamiętniającą masakrę Ormian przez Turków w latach 1915-1918, prezydent George W. Bush wezwał Kongres do jej odrzucenia.

Prezydent Bush przemawiając przed Komisją Spraw Zagranicznych Kongresu powiedział, że rezolucja może poważnie naruszyć stosunki pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a sojusznikami NATO w tym regionie świata.

“Przegłosowanie [rezolucji] zagroziłoby naszym stosunkom z najważniejszymi sojusznikami w NATO i w globalnej wojnie z terroryzmem.” – powiedział prezydent Bush.

Prezydentowi wtórowała Sekretarz Stanu Condoleezza Rice, która powiedziała, że “Uchwalenie tej rezolucji w tym czasie, byłoby bardzo problematyczne dla wszystkiego co próbujemy zrobić na Bliskim Wschodzie.”

Robert Gates, Sekretarz Obrony wyjaśniał, że 70 procent zaopatrzenia dostarczanego drogą powietrzną dla wojsk w Iraku, 1/3 zaopatrzenia w paliwo oraz 95 procent nowych opancerzonych pojazdów, odbywa się poprzez lotniska w Turcji. “Jeśli rezolucja byłaby uchwalona, dostęp do lotnisk, dróg itp. w Turcji byłby bardzo poważnie zagrożony, gdyby Turcja mocna zareagowała – a jest to coś czego się spodziewamy.”

 

Niepokojące jest stwierdzenie Sekretarza Stanu Condoleezzy Rice mówiącej o tym, iż obecny moment nie jest najlepszy na uchwalenie tej rezolucji (“Uchwalenie tej rezolucji w tym czasie..”), bez jednoczesnego przyznania się, że zarówno jednoznaczności w nazywaniu rzeczy po imieniu, jak i odwagi w stawaniu po stronie prawdy historycznej, zabrakło przywódcom świata zachodniego, a przede wszystkim Stanom Zjednoczonym, w ciągu tych 90 lat od czasu ludobójstwa. Chwila obecna to najwyższy czas na przyznanie sprawiedliwości dziejowej i przyznanie się do swojej własnej słabości.

Warto również zwrócić uwagę, że zarówno w informacjach prasowych jak i w szerszych komentarzach agencji informacyjnych i prasy amerykańskiej, zupełnie pominięty jest aspekt ustawicznego blokowania ustawy przez lobby żydowskie oraz Izrael. Syjonistyczna organizacja “Liga Przeciwko Zniesławieniu”, tak często usiłująca nadać pozory dbałości o obiektywizm, od lat unika nazwania masakry Ormian mianem ludobójstwa i lobbuje celem storpedowania przygotowywanej przez Kongres rezolucji. Niedawno, pod naciskiem środowisk Ormian w Stanach Zjednoczonych, “Liga Przeciwko Zniesławieniu” przyznała, że masakrę można określić mianem ludobójstwa, ale wszystko na to wskazuje, że było to jedynie taktyczne cofnięcie się bez żadnych zobowiązań.
Sądząc po nadzwyczajnym wystąpieniu Prezydenta na krótko przed głosowaniem nad rezolucją, wszystko wskazuje na to, że naciski lobby żydowskiego wzięły górę i w tej sprawie.

 

ZOB. RÓWNIEŻ:

 

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=1255 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]