Kardynał Burke: Schizma w Niemczech jest faktem, chociaż nie została jeszcze oficjalnie ogłoszona

14 maja 2021 r. (LifeSiteNews) – Kardynał Raymond Burke powiedział, że chociaż schizma wśród katolików w Niemczech nie została jeszcze oficjalnie ogłoszona, to jednak w praktyce jest faktem.

„Moim zdaniem ma miejsce schizma, która jest faktem, chociaż nie została ogłoszona. Jest to schizma w praktyce, jeśli można to tak nazwać”- powiedział Burke argentyńskiemu księdzu Javierowi Olivera Rabasiemu w wywiadzie przeprowadzonym 2 maja po hiszpańsku. Komentarze Burke’a zostały przetłumaczone przez Martina Barillasa na potrzeby raportu Church Militant.

„To bardzo poważna sprawa, szczególnie dla katolików, którzy chcą być wierni Chrystusowi i jego Kościołowi” – kontynuował Burke, który jest uważany za jednego z czołowych kanonistów na świecie i który wcześniej był prefektem Sygnatury Apostolskiej, najwyższego sądu kościelnego.

Biskupi niemieccy nie zostali zdyscyplinowani, konflikt trwa nadal i trudno wyobrazić sobie, jak można go załagodzić. Musimy modlić się do Pana za nasz Kościół, świadcząc jednocześnie o prawdzie zawartej w Kościele”- dodał.

Kodeks prawa kanonicznego definiuje schizmę jako „odmowę podporządkowania się Papieżowi lub odmowy komunii z członkami Kościoła Jemu podlegającymi”.

Burke przyłącza się do głosu wielu innych kardynałów i biskupów, którzy są zaniepokojeni widząc, że proces „ścieżki synodalnej” niemieckich biskupów wskazuje na odejście Kościoła katolickiego w Niemczech od Jednego, Świętego, Katolickiego i Apostolskiego Kościoła. Ścieżka synodalna promowała stanowiska sprzeczne z nauczaniem katolickim, między innymi na temat kapłaństwa zastrzeżonego mężczyznom, małżeństwa, seksualności oraz innych spraw. Niemieccy duchowni na początku tego tygodnia zademonstrowali otwarty sprzeciw wobec nauczania Kościoła, dokonując publicznych  błogosławieństw par homoseksualnych w ponad stu miejscach.

W ubiegłym tygodniu kardynał Joseph Zen z Hongkongu wraz z dwoma biskupami i tuzinem księży apelował do papieża Franciszka o interwencję w celu powstrzymania Kościoła katolickiego w Niemczech przed „schizmą”.

„Niemiecka ścieżka synodalna, zapoczątkowana w 2019 r., była w ciągu ostatnich dwóch lat podatnym gruntem dla planowania i późniejszej homogenizacji idei i teorii, które są rażąco sprzeczne z niezmiennym i odwiecznym Magisterium Świętego Kościoła Katolickiego, założonego przez Boskiego Zbawiciela na litej skale Apostołów”…

Zaniepokojeni tą smutną sytuacją, my Pasterze Kościoła katolickiego i wierni świeccy, zaangażowani w obronę Prawdy Wiary, prosimy Ojca Świętego o podjęcie niezbędnych kroków, aby położyć kres temu dryfowi niemieckiej drogi synodalnej i, jeśli to konieczne, zastosowanie odpowiednich sankcji kanonicznych przeciwko promotorom tego ogromnego odstępstwa zarówno od doktryny, jak i komunii z Kluczami Piotra” – czytamy w apelu.

Kardynał Rainer Woelki, arcybiskup Kolonii, ostrzegł w 2019 roku, że ścieżka synodalna może doprowadzić do „schizmy wewnątrz Kościoła w Niemczech”, do tego stopnia, że stanie się on „niemieckim kościołem narodowym”.

Tłum. Sławomir Soja

Źródło: https://www.lifesitenews.com/news/cardinal-burke-schism-in-germany-is-real-in-practice-though-not-yet-officially-declared

Skip to content