Aktualizacja strony została wstrzymana

Wierni mówią o profanacji, ksiądz o „otwarciu na świat”. Centrum testowania na Covid-19 w kościele

24 marca katedra w Tréguier (departament Côtes-d´Armor) zamieniła się w punkt testowania na koronawirusa. Wierni mówili o profanacji i szoku. Testy robiono jednak z błogosławieństwem proboszcza katedry.

Biorąc pod uwagę tegoroczne „orędzie wielkanocne” papieża Franciszka poświęcone w dużej mierze szczepionkom, proboszczowi parafii w Tréguier nie ma się co dziwić. Jednak problem właściwego przesłania Kościoła i redukcji jego wymiaru do jakiegoś doczesnego przesłania humanitarno-epidemiologicznego może budzić niepokój.

Centrum testowania w katedrze stało się „centrum niezgody” – stwierdza tygodnik „Valeurs Actuelles. Widok boksów otoczonych parawanami do prowadzenia testów pod krzyżem Chrystusa w otoczeniu posągów apostołów budził różne emocje. Tym bardziej, że ta akcja wymyślona przez mera i wsparta przez proboszcza nie była specjalnym sukcesem, a katolików poważnie rozsierdziła.

Być może intencje były dobre, i zarówno mer jak i ksiądz chcieli w ten sposób pokazać, że w laickiej Francji jest w przestrzeni publicznej miejsce dla Kościoła i Jego zaangażowanie. Dlaczego jednak porzucono na poczet tego prawdziwe przesłanie Ewangelii?

Tak zdają się myśleć wierni, dla których była to profanacja miejsca świętego. Pod katedrą kilka dni później odbyła się ich demonstracja. Organizatorzy protestu podkreślali, że nie chcą „siać zamętu”, ale takie centrum testowania w środku kościoła jest dla nich „szokujące”.

Proboszcz parafii tłumaczy, że otrzymał prośbę w tej sprawie od merostwa. Ratusz działał zaś na polecenie ARS (Regionalnej Agencji Zdrowia), która poleciła znaleźć odpowiednie pomieszczenie do masowych testów. Ks. Caous mówił, że chciał okazać zaangażowanie Kościoła, który zawsze „był schronieniem chromych, potrzebujących, chorych i to jest jego główne powołanie”.

BD

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

we Wloszech Mendicino juz na pocztku marca proboszcz udostepnil parafie jako punkt szczepien i w telewizji pekal z dumy… wkrotce ponad 500 parafii tak samo uczynilo…. A wy na ten jeden przypadek wskazujecie?
Agata

Ksiądz, naiwny jak widać, dał się wciągnąć w pułapkę sprytnym laickim władzom. We Francji nie brakuje miejsc gdzie można przeprowadzić testowanie, chociażby zamknięte dla uczniów szkoły czy sale sportowe. Tak się prowadzi do desakralizacji świątyń i to z przyzwoleniem księży.
Maria

W Wielkiej Brytanii centra szczepień otwierane są zarówno w kościołach, meczetach, synagogach czy teatrach.
A

„Cyt. „Biorąc pod uwagę tegoroczne „orędzie wielkanocne” papieża Franciszka poświęcone w dużej mierze szczepionkom” ludzie!!! litosci przeciez to o tym mowi katechizm o pozornych rozwiazaniach gdzie czlowiek uwielbia samego siebie itp..
cc


Za: PoloniaChristiana - pch24.pl (2021-04-05) | https://www.pch24.pl/wierni-mowia-o-profanacji--ksiadz-o-otwarciu-na-swiat--centrum-testowania-na-covid-19-w-kosciele,83132,i.html

Skip to content