Szwecja: Zamknięcie śledztwa z podejrzenia o korupcję komitetu Nagrody Nobla

Aktualizacja: 2009-08-8 2:58 pm

Dochodzenie w sprawie podejrzenia o korupcję dotyczącą członków komitetu Nagrody Nobla, zostało umorzone przez prokuraturę szwedzką.

Pod koniec ubiegłego roku prokuratura rozpoczęła śledztwo podejrzewając korupcję członków komitetu Nagrody Nobla, gdy na światło dzienne przedostała się informacja o tym, że członkowie Komitetu w dziedzinie medycyny, fizyki i chemii udali się do Chin na koszt władz chińskich.

“Wstępne dochodzenie dotyczące trzech członków komitetu Nagrody Nobla podejrzanych o korupcję, będzie zamknięte” – oświadczył 7 sierpnia br. prokurator Nils-Eric Schulz. Na uwagę zasługuje jednak dalszy ciąg oświadzczenia prokuratora, z którego wcale nie wynika brak zaistnienia okoliczności korupcyjnych, a jedynie ocena ich praktycznego wpływu. Prokurator stwierdza bowiem, że  “Możliwość tego, iż pojedynczy członek komitetu miałby znaczący wpływ na końcową decyzję, jest praktycznie zerowa.”

Prokurator zamykając śledztwo podkreślił również, że władze chińskie nie wystosowały zaproszenia dla pojedynczych członków Komitetu, lecz do Szwedzkiego Królewskiego Instytutu Technologii (KTH), do którego należą profesorowie objęci śledztwem.

W ciągu ostatnich trzech lat żaden obywatel Chin nie otrzymał Nagrody Nobla i fundowanie przez władze chińskie podróży i pobytu członkom komitetu noblowskiego, mogło być odczytane jako sposobność korupcyjna.

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie The Local
Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=12367 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]