Aktualizacja strony została wstrzymana

Ks. James Martin SJ: O Bogu można mówić także w formach żeńskich

Ks. James Martin SJ uważa, że o Bogu można mówić jako o kobiecie. Według jezuity, który jest w USA czołowym promotorem nowego podejścia do LGBT, przedstawianie Boga wyłącznie jako mężczyzny jest szkodliwe.

Ks. Martin w artykule na łamach jezuickiego czasopisma „America” stwierdził, że o Bogu można mówić i pisać jako o kobiecie; żeńskie obrazy odnośnie Boga nie są, jak uznał, sprzeczne z wiarą. Obecne w chrześcijańskiej kulturze prezentowanie Boga jako mężczyzny postrzega ks. Martin jako odpowiedzialne za szkodliwy patriarchalizm.

Jezuita pierwszy raz podniósł ten temat w drugą niedzielę Wielkiego Postu. Na Twitterze udostępnił post organizacji „Catholic Women Preach”, gdzie napisano: „Bóg pozwoli wam dostrzec Jej moc”. Wpis spotkał się z krytyką i ks. Martin postanowił odpowiedzieć na niego właśnie na łamach czasopisma „America”. W tekście „Bóg nie jest mężczyzną (ani kobietą)” stwierdził, że choć Jezus Chrystus – który był i jest mężczyzną – zaprasza nas, byśmy nazywali Boga Ojcem, to nie oznacza to, że „Bóg jest mężczyzną, albo że Bóg jest tylko męski”.

„Jest tak samo teologicznie poprawne określać Boga za pomocą żeńskich obrazów, tak jak i męskich” – stwierdził. Według ks. Martina przedstawianie Boga wyłącznie w męskich kategoriach prowadzi do wytworzenia szkodliwych „kultur patriarchatu”.

Źródło: LifeSiteNews.com

Pach

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

Różnica jednak jest taka, że chociaż Duch Święty zstępował pod postacią gołębicy, to nie był żadną „osobą lgbt”, jak przypuszczalnie chciałby tego ks. Martin i cała ta gender-spółka z ograniczoną odpowiedzialnością… Dlatego tak bardzo należy uważać na podobnego rodzaju manipulacje. Człowiek bowiem został stworzony jako mężczyzna i kobieta, a nie jako, dajmy na to, mężczyzna i mężczyzna.
sp

Czyli jezuita zaprzecza dogmatowi o Trójcy Świętej.
Ryś

Teraz zostało mu już twierdzić, że Bóg jest transseksualistą. Tematy którymi można szokować ludzi powoli się kończą i nadchodzi też koniec klauna jezuity.
Edzio

Czuc siarke i lawende.
vv

Abraham, Izaak, Mojżesz, Dawid, Salomon, Jakub…same kobiety?
Kasandra

Niedługo ten jezuicki opetaniec powie, że Bóg jest homoseksualistą.
DNA

Jestem już znużony oglądaniem i słuchaniem tego zboczeńca. Dajcie sobie spokój z epatowaniem nas jego urojeniami. Na Deon z tym.
Bondaree

Pogubiony zakonniku -radzę liczyć się ze słowami, jako kapłan będziesz sądzony najsurowiej prze Boga, z którego dziś się śmiejesz, a któremu miałeś służyć.
Ten sie śmieje

Gdy to czytam przypominam sobie jak pewien amerykański teleewangelista ogłosił, że widział Boga na własne oczy! Natychmiast zasypano go pytaniami, jak wygląda Bóg? Odpowiedź „proroka”- szczerze wam powiem: She is black! Ona jest czarna!
gość

Powiedzcie mu ,że Kopernik też była kobietą.
Zaskóra

Skip to content