Abp Vigano krytycznie o liście na dzień życia konsekrowanego. Padły mocne słowa

Aktualizacja: 2021-02-2 4:36 pm

Arcybiskup Carlo Maria Viganò odniósł się do listu wydanego z okazji Dnia Życia Konsekrowanego przez Kongregację ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Apostolskich. Jak ocenia, autorzy dokumentu prezentują „przygnębiającą, horyzontalną wizję życia zakonnego pozbawionego nadprzyrodzonych impulsów”, a taki dokument równie dobrze mogłoby wydać Światowe Forum Ekonomiczne…

Dzień Ofiarowania Pańskiego poświęcony jest także powołaniu do życia konsekrowanego, opierającym się na realizacji rad doskonałości chrześcijańskiej. Arcybiskup Carlo Maria Viganò zwraca w tym kontekście uwagę na treść watykańskiego listu skierowanego właśnie do osób konsekrowanych, oceniając, że stanowi on przykład „poprawności politycznej” i wykorzystania „nowego języka”. Hierarcha zauważa, że w tekście tym padają stwierdzenia dotyczące „powszechnego dążenia do braterstwa”, „nowego marzenia o braterstwie i przyjaźni społecznej”, aż po wezwanie osób konsekrowanych do tego, by stały się „architektami powszechnego braterstwa, strażnikami naszego wspólnego domu”, „braćmi i siostrami każdego, bez względu na religię”.

„Na czym polega praktyczny wniosek, jaki Kongregacja oferuje osobom konsekrowanym? W jaki sposób miałby on pomóc zgromadzeniom zakonnym w wydaniu owoców odpowiadających ich charyzmatom, świętym regułom, konstytucjom stworzonym przez świętych założycieli?” – pyta były nuncjusz apostolski. Wskazuje następnie na słowa prefekta kongregacji ds. instytutów życia konsekrowanego, który zachęca do tego, by tworzyć „sposoby towarzyszenia, przekształcania i tworzenia; rozwijania projektów promujących kulturę spotkania i dialogu między różnymi ludźmi i pokoleniami” itd. „Światowe Forum Ekonomiczne, promotor Wielkiego Resetu, nie mogłoby napisać tego lepiej!” – ocenia hierarcha.

„Co oznacza »tworzenie sposobów towarzyszenia, przekształcania i tworzenia«, jeśli nie jest to zaproszeniem do zaprzeczenia wierności autentycznemu charyzmatowi, reedukacji opornych i krępowania opornych? Czym jest »rozwijanie projektów promujących kulturę spotkania i dialogu«, jeśli nie praktykowanie religijnego indyferentyzmu i soborowego ekumenizmu?” – pisze Viganò.

Źródło: lifesitenews.com

mat

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=122674 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]