Pierwsi obcokrajowcy otrzymali pozwolenia na wykonywanie zawodu lekarza po uproszczonej procedurze

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił w czwartek, że pierwsi obcokrajowcy spoza Unii Europejskiej otrzymali pozwolenia na wykonywanie zawodu lekarza w Polsce po procedurze uproszczonej w ubiegłym roku.

Jak podał Polsat News, minister Adam Niedzielski wystąpił w czwartek na konferencji prasowej, na której poinformował o zakończeniu pierwszych postępowań o prawo do wykonywania zawodu lekarza w uproszczonej procedurze.

„Bardzo się cieszę, że dzisiaj będę mógł wręczyć pozwolenia wykonywania zawodu osobom, które (…) ze względu na różne bariery administracyjne, biurokratyczne i te związane z kosztami, jakie trzeba ponosić, nie miały możliwości mieć pozwolenia na wykonywanie zawodu, którego się wyuczyli w swoich krajach macierzystych, przede wszystkim Białorusi i Ukrainie” – powiedział Niedzielski.

Minister zdrowia nazywał dotychczas obowiązujący system „skomplikowanym”. Przypominał, że wymagał on nostryfikacji dyplomu oraz odbycia stażu podyplomowego, bądź uznania podyplomowego realizowanego za granicą. Oprócz tego osoba spoza UE aspirująca do wykonywania zawodu lekarza w Polsce musiała zdać egzamin lekarski oraz egzamin z języka polskiego.

Zdaniem Adama Niedzielskiego uproszczona procedura daje gwarancje wiedzy i odpowiedniego procesu kształcenia.

Niedzielski poinformował, że dotychczas do ministerstwa zdrowia wpłynęły w uproszczonej procedurze 34 wnioski o prawo wykonywania zawodu lekarza i 12 wniosków dotyczących lekarzy-dentystów. Pięć postępowań zostało już ukończonych, pozostałe wnioski są analizowane, względnie zwrócone do uzupełnienia. […]

Kresy.pl / polsatnews.pl

Całość: Kresy.pl (21 stycznia 2021)

Skip to content