Aktualizacja strony została wstrzymana

Skrajnie lewicowy kardynał Cupich contra lewicowy Episkopat USA. Poszło o to, że Episkopat za mało wychwalał Bidena…

Kard. Cupich ostro krytykuje oświadczenie Episkopatu USA w sprawie aborcji i Bidena

Konferencja Episkopatu Stanów Zjednoczonych opublikowała w dniu inauguracji prezydenta Joe Bidena oświadczenie. Przewodniczący Episkopatu, abp José H. Gomez, wyraził nadzieję, że nowa administracja nie będzie narzucać Ameryce aborcji i antykoncepcji, ale podejmie współpracę z Kościołem. Oświadczenie ostro skrytykował kard. Blaise Cupich, metropolita Chicago.

W oświadczeniu abp Gomez zwrócił uwagę na fakt, że Joe Biden jest katolikiem. „Współpraca z prezydentem Bidenem będzie jednak wyjątkowa, ponieważ jest on naszym pierwszym od 60 lat prezydentem, który wyznaje wiarę katolicką. W czasach rosnącego i agresywnego sekularyzmu w kulturze amerykańskiej, kiedy osoby wierzące stoją przed wieloma wyzwaniami, pokrzepiające będzie zaangażowanie prezydenta, który w głęboki i osobisty sposób rozumie znaczenie wiary i instytucji religijnych” – napisał.

Pobożność i osobista historia pana Bidena, jego wzruszające świadectwo tego, jak jego wiara przyniosła mu ukojenie w czasach mroków i tragedii, jego długotrwałe zaangażowanie w sprawę priorytetu Ewangelii dla ubogich – to wszystko uważam za pełne nadziei i inspirujące” – dodał hierarcha.

Następnie zwrócił jednak uwagę na zbrodnię mordowania dzieci nienarodzonych, którą Biden popiera. „Nasz nowy prezydent zobowiązał się do prowadzenia pewnych polityk, które posuną naprzód zło moralne i zagrożą ludzkiemu życiu i godności, w szczególności w dziedzinie aborcji, antykoncepcji, małżeństwa i gender. Głębokie zaniepokojenie budzi kwestia wolności Kościoła i wolność wiernych do życia zgodnie z własnym sumieniem” – wskazał arcybiskup.

„Mam nadzieję, że nowy prezydent i jego administracja zamiast, jak obiecał, narzucać dalszy rozwój aborcji i antykoncepcji, będą współpracowali z Kościołem i innymi osobami dobrej woli” – dodał.

To w pełni katolickie oświadczenie zostało jednak ostro skrytykowane przez metropolitę Chicago, Blaise Cupicha, który od 2016 roku nosi kardynalską purpurę. Hierarcha określił je na Twitterze jako nieprzemyślane.

W swoim czteroczęściowym wpisie na Twitterze, kardynał Cupich zarzucił stanowisku episkopatu, że było ono nieprzemyślane i było zaskoczeniem dla wielu biskupów, którzy otrzymali je zaledwie kilka godzin przed opublikowaniem. Ponadto stwierdził, że zostało ono wydane bez udziału Rady Stałej.

Trzech różnych biskupów wypowiadając się dla agencji CNA zaznaczyło, że są świadomi, iż kardynał Cupich pragnie oświadczenia bardziej wspierającego prezydenta Bidena, i że większość środy spędził na próbach uzyskania poparcia innych biskupów, aby przedstawić alternatywne oświadczenie.

Oświadczenie episkopatu, na które zareagował kard. Cupich, miało pierwotnie ukazać się o godz. 9 rano czasu wschodniego (15 czasu polskiego). Zostało ono jednak opóźnione i opublikowane dopiero po zaprzysiężeniu Bidena na urząd i mniej więcej w tym samym czasie, kiedy papież Franciszek opublikował życzenia do nowego prezydenta.

[…]

Źródła: PCh24.pl, KAI

Pach

Całość: PoloniaChristiana – pch24.pl (2021-01-21) – [Org. tytuł: «Kard. Cupich ostro krytykuje oświadczenie Episkopatu USA w sprawie aborcji i Bidena»]

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: Przytaczamy część informacji wytworzonej przez KAI, czyli „Katolicką Agencję Informacyjną”, która ma tyle wspólnego z katolicyzmem co uzurpator i okupant Białego Domu Joe Biden. To właśnie ta manipulująca i robiąca wodę z mózgu polskim czytelnikom agencja KAI konstruuje takie określenia, jak: „To w pełni katolickie oświadczenie…”, jakoby oświadczenie Episkopatu USA wysławiające Bidena i nazywające go „wyznającym wiarę katolicką” i „pobożnym” katolikiem, miało coś z katolickości. No, ale jeszcze bardziej na lewo od samego Episkopatu jest grupa biskupów pod przewodnictwem skrajnego lewaka, kard. Blaise Cupicha.

 


 

Skip to content