„Wolnomyśliciele” znowu zaatakowali. Tym razem Drogę Krzyżową w Bretanii

Aktualizacja: 2021-01-6 6:16 pm

Drogi krzyżowe zdobią wiele miejscowości Bretanii. Są też świadectwem wiary tego regionu północno-zachodniej Francji. Są tu jednak tak ze „laikardzi”, którzy żadnemu symbolowi chrześcijaństwa nie przepuszczają.

Plorec-sur-Arguenon to gmina w Côtes-d´Armor w Bretanii, która liczy zaledwie 400 mieszkańców. Miejscowa Kalwaria powstała w 1946 roku.

W 2017 roku została odrestaurowana przez miejscowe stowarzyszenie i tu zaczęły schody.

Odnowiona Kalwaria podobała się mieszkańcom Plorec-sur-Arguenon, ale nie Narodowej Federacji Wolnej Myśli. To stowarzyszenia zajmuje się od lat walką z chrześcijańskimi symbolami w przestrzeni publicznej.

Krajowa Federacja Wolnej Myśli złożyła skargę na odnowioną Drogę Krzyżową do sądu administracyjnego w Rennes. Argumentowali, że mieszkańcy Plorec-sur-Arguenon złamali prawo i zasady ustawy i rozdziale państwa i religii z 1905 roku.

Chodzi o to, że ów monument znajduje się na terenie należącym do departamentu. 18 listopada sąd zdecydował, że Kalwarię należy usuną i wyznaczył graniczną datę 5 lutego 2021 roku.

Krzyż wrósł w krajobraz lokalny i większość mieszkańców wioski sprzeciwia się jego zniszczeniu. Inni zwracają uwagę, że w 1946 r., kiedy go stawiano, teren był prywatny, a w momencie jej nabycia przez Departament, Kalwaria już stała.

Protesty mieszkańców wspierają lokalni radni i politycy prawicy. Na wezwanie Nicolasa Dupont-Aignana odbyła się nawet 3 stycznia demonstracja pod hasłem „Nie ruszaj mego krzyża”. Przybyło na nią około pięćdziesięciu osób.

Lokalne władze próbują rozładować napięcia i szukają kompromisowego rozwiązania. Padła propozycja odsprzedaży terenu osobom fizycznym lub przeniesienia monumentu na grunt prywatny.

Przypomnijmy, że podobnie postąpiono m.in. w słynnej sprawie nakazu rozbiórki pomnika św. Jana Pawła II w nie tak odległym Ploermel.

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=121766 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]