Aktualizacja strony została wstrzymana

Zburzą historyczny kościół pod budowę kampusu dla studentów

Kościół p.w. św. Józefa w Lille zostanie rozebrany, aby zrobić miejsce pod budowę kampusu dla studentów. Próbowano go bronić zwłaszcza, że budynek znajduje się w obrębie wpisanego na listę zabytków Palais Rameau. Ministerstwo kultury się jednak nie zgodziło, a sąd administracyjny skargę stowarzyszenia odrzucił. Był to jedyny możliwy legalny sposób wstrzymania wyburzenia.

Kościół św. Józefa to symbol religijnego dziedzictwa Lille. Kaplica uniwersytecka powstała w XIX wieku urzeka pięknem sakralnej architektury. Jednak w poniedziałek 4 stycznia sąd administracyjny w Lille odrzucił wniosek stowarzyszenia Urgence Patrimoine, które od kilku miesięcy walczyło przeciw zniszczeniu budowli.

Budynek należy do katolickiego zespołu szkół w Lille. Ma tu powstać miasteczko dla studentów wydziału techniczno-inżynieryjnego. Wedlu wielu ocen istniała możliwość remontu kościoła i włączenie go jako elementu projektu rozbudowy kompleksu szkolnego. We Francji jednak „katolickie” szkoły najwidoczniej sakralnych budynków już nie potrzebują.

Mamy tu i akcent polski. Szefową stowarzyszenia broniącego kościoła jest pani Aleksandra Sobczak z polskimi korzeniami. Mówi, że jest decyzją sądu „zdruzgotana”. W obronie kościoła zebrano ponad 11 tysięcy podpisów. W wywiadzie dla „France Bleu” Sobczak oznajmiła, że była to „samotna walka” jej stowarzyszenia, które nie uzyskało wsparcia od polityków z Lille.

Miasto Lille wydało pozwolenie na rozbiórkę kościoła jeszcze pod koniec maja 2019 roku. Początkowo oburzenie wyraził znany opiekun historycznego dziedzictwa Francji Stéphane Bern. W czasie wyborów lokalnych zastrzeżenia miała też kandydatka partii prezydenckiej LREM w Lille Violette Spillebout.

Do prac związanych z wyburzania kościoła przystąpiono kilka godzin po orzeczeniu sądu. Aleksandra Sobczak i jej stowarzyszenie rezygnuje z dalszej walki. Pozostało jeszcze co prawda odwołanie do Rady Stanu, ale z powodu „długości procedury i kosztów finansowych”, budynku ju ocalić się nie da.

W XIX wieku powstała tu jezuicka szkoła Saint-Joseph dla chłopców z internatem. Od 1876 roku szkoła przygotowywała do matury klasycznej greko-łacińskiej. Szkołę zamknięto w 1968 oku. W jej miejsce powstał zespół szkól Saint-Paul utworzony z połączenia kilku szkół katolickich w Lille.

BD

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

@Paulus – dokładnie tak było i tak jest. Katolicy w swowjej masie na to pozwalają. Powtarzam to od dłuższego czasu – jest nas już ok 4-5 %. Reszta jest bezobjawowa.
tamiko

A czy czasem w KRAKOWIE – Wesoła- nie szykuje się taka sama historia??
gość

Pomijając nawet fakt, że to kościół, to jest ładny architektonicznie i zabytkowy budynek, a jie jakiś kloc bez wartości i historii. Gdyby tam stało coś jak nasz PKiN imienia Stalina to by pewnie go nie zburzyli
Urqu

Nic nie rozumieją. Pan zamyka Swoje świątynie. Nic bez Jego woli. Odrzuciliście Pana. Podpisaliście własny wyrok.
Bo

W roku 70 n.e. Jerozolima została zburzona, bo 40 lat wcześniej odrzuciła i zabiła Jezusa, dziś Europa Chrześcijańska z Francją na czele, stała się antychrześcijańska i pogańska. Nie zostanie tu kamień na kamieniu…..
Paulus

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2021-01-06) | https://www.pch24.pl/zburza-historyczny-kosciol-pod-budowe-kampusu-dla-studentow,81095,i.html