Świadek historii Polski spalony. Podpalono 500-letni Dąb Rzeczypospolitej

Aktualizacja: 2020-12-26 10:50 am

Ktoś podpalił i zniszczył w świąteczny poranek kilkusetletni Dąb Rzeczypospolitej w Górznie niedaleko Brodnicy, nazywany niekiedy także „Dębem Jagiełły”.

Jego wiek szacowany jest na około 500 lat, wysokość 33 metry, a obwód w pierśnicy od 595 do 650 cm. Od 1995 roku uznawany jest za pomnik przyrody.

W czasie zaborów pod dębem miały miejsce patriotyczne spotkania miejscowej ludności.

Dąb, poza tym, że stanowił ważny symbol dla mieszkańców Górzna, to dzięki ogromnej dziupli był także schronieniem dla nietoperzy.

„Był”, bo znalazły się osoby, którym stare drzewo musiało najwidoczniej przeszkadzać.

Słynny Dąb Rzeczypospolitej w Górznie niedaleko Brodnicy, nazywany niekiedy także „Dębem Jagiełły”, został podpalony w poranek świąt Bożego Narodzenia przez nieznanych sprawców.

„Co trzeba mieć w głowie?” – zastanawiają się internauci komentujący sprawę.

„Brak słów” – komentują inni.

Miejmy nadzieję, że idioci, którzy to zrobili, zostaną szybko zidentyfikowani i ukarani. Niektórzy na pewno poczytają spalenie Dębu Rzeczpospolitej za zły znak na 2021 rok, a już 2020 nas nie rozpieszczał…

Za: Najwyższy Czas! (25 grudnia 2020) -- [Org. tytuł: «Świadek historii Polski spalony. Podpalono 500letni Dąb Rzeczypospolitej. Zły znak na 2021?»]
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=121453 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]