Aktualizacja strony została wstrzymana

Oświadczenie Paulinów ws. ojca Pelanowskiego

Paulini poinformowali, że ojciec Augustyn Pelanowski został wydalony z Zakonu św. Pawła I Pustelnika.  

W poniedziałek 14 grudnia na stronie internetowej paulini.pl pojawiło się oświadczenie następującej treści:

Kuria Generalna Zakonu Paulinów informuje, że o. Augustyn Pelanowski został wydalony z Zakonu św. Pawła I Pustelnika Dekretem Generała Zakonu z dn. 12.01.2020 r., potwierdzonym przez Kongregację ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego dn. 25.03.2020 r. 
Tym samym na mocy kan. 701 Kodeksu Prawa Kanonicznego nie posiada upoważnienia do głoszenia Słowa Bożego i sprawowania sakramentów, dopóki nie znajdzie biskupa, który go przyjmie do swojej diecezji lub przynajmniej zezwoli na wykonywanie święceń.
o. Sebastian Matecki OSPPE
Rzecznik prasowy Zakonu Paulinów

Już w listopadzie roku 2019 Paulini potwierdzili, że ojciec Augustyn opuścił zakon, co on sam przyznał w książce – wywiadzie rzece „Ocalenie” wydanej w tym samym miesiącu. Na jedno z zadanych mu w tej publikacji pytań odpowiedział następująco:

Pewnego dnia zwątpienia przestały dotyczyć mnie albo nawet Boga, tylko kogoś kto miał gwarantować czystość doktryny i zapewnić trwałość zdefiniowań moralnych, krótko mówiąc, kogoś, kto zasiadł na tronie papieskim i okazał się źródłem zwątpień nie tylko dla mnie, ale dla mnóstwa katolików. To stawia nas wobec rozstrzygnięć cieńszych niż linia Apellesa. Nadeszły czasy, w których, aby uratować kapłaństwo i życie konsekrowane, trzeba uciekać ze środowiska, które miało być ich gwarantem. Nie zmuszam nikogo do mojego punktu widzenia. Każdy niech myśli, co chce o tym co przed chwilą padło z moich ust. Porównam zaistniałą sytuację z kryzysem w małżeństwie: zdarza się przecież, że pojawiają się takie warunki, w których niemożliwe jest trwanie we wspólnocie małżeńskiej i trzeba cię rozstać, żyć w separacji i chociaż wygląda to dramatycznie, ma to służyć przede wszystkim ochronie trwałości małżeństwa. Co prawda w chwili zawarcia małżeństwa pomiędzy małżonkami zostaje ustanowiona wspólnota o charakterze i cechach, które wymagają jako obowiązku i prawa, łącznego zamieszkiwania i wspólnego życia, ale mogą zaistnieć okoliczności, które, najkrócej rzecz ujmując, są narażeniem na niebezpieczeństwo duchowe lub fizyczne współmałżonka lub potomstwa. Gdy któreś z małżonków nie tylko utrudnia rozwój wiary, ale nawet ją wykrzywia, demoralizuje, naciska, używa przemocy itd., trzeba się odseparować. Dla ochrony najważniejszego dobra, jakim jest wiara – wiara zagrożona realnie – można się separować. Po jakimś czasie rozeznania pojawia się pewność i ktoś nie chce zgodzić się na dalsze przebywanie z kimś, kto na pewno powoduje utratę zbawienia potomstwa, krzywdy psychiczne, fizyczne lub moralne. To przykład. Wtedy należy zmienić miejsce bez rozwiązywania węzła małżeńskiego, co nazywamy separacją. Nigdy nie miałem najmniejszej wątpliwości, co do samego faktu bycia kapłanem albo zakonnikiem – nigdy. Nie nadaję się do innego powołania. Mogę i chce być tylko kapłanem i zakonnikiem. Ale ponieważ w konkretnym miejscu już nie widzę szans na bycie takim, jakim chce mnie Bóg i ponieważ On sam przez wiele znaków i słów wskazywał mi, bym zrobił to co Abraham, to bez względu na ocenę i skutki wynikające z działania drugiej strony, ewakuuję się”.

Paulini w swym oświadczeniu nie wyjaśnili, dlaczego 14 grudnia publikują oświadczenie decyzji podjętej jedenaście miesięcy wcześniej. Może mieć to związek z pojawiającymi się w sieci nagraniami, na których wypowiadają się osoby powołujące się na ojca Pelanowskiego. Na facebookowym profilu Mateusza Ochmana ukazało się oświadczenie następującej treści:

W imieniu o. Augustyna Pelanowskiego wydaję następujące oświadczenie:

Ostatnimi dniami w YouTube ukazało się nagranie (https://www.youtube.com/watch?v=b_83U6tlwXM), w którym relacjonują się słowa o. Augustyna Pelanowskiego na temat różnych dramatycznych wydarzeń, które oczekują świat w najbliższych czasach (między innymi mowa o szczepionkach, wojnach, głodzie i pandemiach). Ten sam zapis w formie nagrania był rozsyłany przy pomocy różnych grup społecznościowych oraz innych zasobów komunikacji, co przyczyniło się do zamętu w sercach wielu wiernych. Po konsultacji z o. Augustynem oświadczam, co następuje:

  1. Ojciec Augustyn nie przekazywał przez inne osoby żadnych orędzi.
  2. Nagranie nie zawiera osobistych słów ojca Augustyna, lecz interpretacje różnych wypowiedzi oraz fragmentów z jego książek przez osoby trzecie, a więc o. Augustyn Pelanowski nie bierze za nie odpowiedzialności.

Z wyrazami szacunku

Mnich Pauliński

Oświadczenie Paulinów może mieć również związek z opublikowaną w ostatnich dniach przez wydawnictwo Paganini najnowszą książką ojca Pelanowskiego „List Judasza nie Iszkarioty”, w której autor dzieli się interpretacją biblijnego Listu św. Judy.

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2020-12-14)

 


 

[Wybrane wypowiedzi internautów pod tekstem na stronie Fronda.pl:]

Agnieszka
Ale to paulini są zgorszeniem z tą decyzją a nie o.Pelanowski. Te kazania, które znam są nie miały nic dziwnego i heretyckiego, ale wielką wiarę, gorliwość, miłość. Jaki to zakon, który wyrzuca takiego człowieka nawet gdyby upadł i nawet zero refleksji i przeproszenia ZA SIEBIE, swój zakon i brak miłości do współbrata!!!! Ale się diabeł wściekł na ojca Pelanowskiego i się mści

gość
usuwają najlepszego kaznodzieję i najlepszego wśród duchowieństwa. to świadczy o tym że film Kler jest prawdą.

zoom
Za to o.$ZUSTAK na pewno awansuje …

Zbigniew
z powodu: Zgorszenia??????!!! chyba ich pogięło!

Kriso
Ale za co wyleciał? Był -pedo czy -homo? Z tego artykułu nic kompletnie nie wynika!!

Linkc
Może dlatego że nie był.

Faustyna
O. Pelanowski ujawniał i domagał się od O. Paulinów reakcji na homoseksualizm wśród O. Paulinów. W tym roku NIE MA ŻADNEGO powołania do tego klasztoru ! Jak czytałam Pan Bóg odebrał im tę łaskę !!!

 


 

Sprawa o. Pelanowskiego i szopka w Watykanie || Ja, katolik. EXTRA

Ojciec Augustyn Pelanowski został oficjalnie wydalony z zakonu paulinów. W Watykanie z kolei stanęła szopka, która… kompletnie nie przypomina szopki. Najnowsze wydarzenia w Kościele komentują w programie „Ja, katolik. EXTRA” Paweł Lisicki, Grzegorz Górny i Krystian Kratiuk.

[youtube =8qjvhFv16AE width=”600″]

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2020-12-15)

 


 

Skip to content