Aktualizacja strony została wstrzymana

W Saksonii zakazano Komunii świętej. Po interwencji biskupa władze wycofały się

Skandal w Saksonii. Od czwartku w kościołach w części landu zakazane jest udzielanie Komunii świętej, zarówno do ust, jak i na rękę. Ma to zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Reżim krytykuje lokalny biskup, Wolfgang Ipolt. Władze zapowiedziały już zmiany.

W wielu landach Niemiec restrykcje koronawirusowe ulegają w grudniu zaostrzeniu. Kraj notuje relatywnie dużo zakażeń wirusem. Niestety, w niektórych miejscach świeckie władze nie wahają się przed uderzeniem w katolickie świętości. Tak stało się w Saksonii. W powiatach Görlitz i Bautzen od minionego czwartku zakazano udzielania Komunii świętej.

Bardzo nas to zdziwiło. To ewidentna ingerencja w prawo do wolności kultu religijnego – powiedział bp Wolfgang Ipolt, ordynariusz Görlitz.

Hierarcha dodał, iż ma nadzieję, że decyzja umotywowana jest w istocie jedynie niewiedzą, a nie złą wolą. Przyznał jednak, że lokalne władze w ogóle nie konsultowały tego z Kościołem; zakaz został wydany arbitralnie.

W efekcie dopiero post factum rozpoczęły się rozmowy między władzami kościelnymi a świecką administracją. Na szczęście z sukcesem; w obu powiatach podjęto decyzję o zezwoleniu na udzielanie Komunii świętej – jednak dopiero od poniedziałku.

Restrykcjami dotknięci są także protestanci. Wprowadzone obostrzenia zakładają dosłownie „zakaz przyjmowania przez odwiedzających [kościoły] rytualnych potraw i napojów”.

Jak podsumował bp Ipolt, wygląda na to, że administracja wspomnianych powiatów w ogóle nie zdawała sobie sprawy, w jaki sposób udziela się w Kościele katolickim Komunii świętej.

Saksonia jest jednym z najbardziej zdechrystianizowanych landów w Niemczech. Protestanci stanowią 22,8 proc. społeczeństwa, katolicy jedynie 3,8 procent. Większość to ateiści.

Źródło: Katholisch.de

Pach

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2020-12-12) | https://www.pch24.pl/w-saksonii-zakazano-komunii-swietej–po-interwencji-biskupa-wladze-wycofaly-sie,80570,i.html