Aktualizacja strony została wstrzymana

Możliwość piekła

Najnowszą wypowiedź o. Tadeusza Rydzyka CSsR, podczas mszy jubileuszowej z okazji 29 rocznicy powstania Radia Maryja, broniąca byłego biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka, rzekomo oskarżanego bez żadnych dowodów, “na podstawie filmideł”, należy uznać jednoznacznie za skandaliczną. Zapewne utwierdziła w przekonaniu o biskupiej i księżej doskonałości coraz mniej licznych, bezkrytycznych słuchaczy rozgłośni, jednak wielu katolików głęboko rozczarowała, a zapewne nie zabrakło i takich, dla których oczywiste negowanie faktów i, kolokwialnie mówiąc, odwracanie kota ogonem, stało się ostatecznym impulsem do opuszczenia Kościoła. Może nie wszyscy wiedzą, że Radio Maryja od ponad dziesięciu lat miało bardzo bliskie związki z diecezja kaliską. W każdy pierwszy czwartek miesiąca odbywały się w tamtejszym sanktuarium św. Józefa Msze transmitowane na falach eteru, niemal zawsze pod przewodnictwem, któregoś z tamtejszych biskupów. O. Rydzyk w jakimś sensie rozpaczliwie broni swoich dokonań. Szkoda, że tak źle i głupio.

Trudno nie zauważyć, że jego działanie jest motywowane swoistym klerykalizmem. Jednak czy zuchwałość i odrażający charakter biskupich i księzowskich grzechów nie bierze się czasami także z zapomnienia prawdy wiary o Bogu, który karze za zło? Czy tak powszechny w ostatnich dziesięcioleciach trend do głoszenia pośród Bożych atrybutów jedynie miłosierdzia, kosztem przemilczania sprawiedliwości, nie ma czegoś wspólnego z nazbyt lekkim traktowaniem przez biskupów seksualnych drapieżców pośród podwładnych sobie kapłanów? Ale czy w polskim Kościele wywołuje to jakąkolwiek refleksję? Okazuje się, że katecheta, a przy okazji Nauczyciel Roku 2019, ksiądz Damian Wyżkiewicz, w wydanej przez “Więź” rozmowie z Dawidem Gospodarkiem,  uważa, że przekazywanie dzieciom i młodzieży na katechizacji prawdy o Bogu, który jest również Sędzią i karze za zło, to powielanie wyobrażenia “stereotypowego i zafałszowanego”. Tak, zapewne wyobrażenie o Bogu Sędzim to “resztki christianitas”, które trzeba “wymieść”, jak napisała w podsumowaniu swojego wystąpienia na niedawnej debacie w Fundacji Batorego Ewa Kiedio.

Nie wiem czy w czasach, kiedy Christianitas była czymś oczywistym, bojaźń Boża była wśród ludzi powszechniejsza niż dzisiaj. Chyba tak, nie w tym jednak rzecz. Otóż żywię przekonanie, że były to czasy zdrowego antyklerykalizmu, oczywistego przekonania, że sąd Boży będzie dokonany nad każdym chrześcijaninem, także papieżem, biskupem, księdzem i mnichem.Wystarczy popatrzeć na tak popularne wtedy prezentacje Sądu Ostatecznego. Iluż duchownych można tam znaleźć wśród potępionych! Nie, nie chodzi mi o to, żeby gadaniem o karze wiekuistej zastąpić sprawiedliwość doczesną. Raczej, żeby np. ojcu Rydzykowi uświadomić, że kara doczesna jest konieczna, bo bez niej ten kamień młyński już zawieszony u szyi biskupa Janiaka, może nie zostać zdjęty, kiedy stanie z Sędzią twarzą w twarz. 

Piotr Chrzanowski

Za: Christianistas.pl (2020.12.07)

 


 

Ziemkiewicz komentuje głośne słowa o. Rydzyka: „Myśli w kategoriach korporacji zawodowej” [VIDEO]

Rafał Ziemkiewicz w najnowszym videoblogu odniósł się do postaci ojca Tadeusza Rydzyka. Zwrócił uwagę zarówno na jego zalety, jak i wady.

O. Rydzyk w trakcie Mszy Świętej z okazji 29. urodzin Radia Maryja powiedział kilka zdań, które odbiły się szerokim echem w mediach.

Redemptorysta odniósł się m.in. do osoby biskupa Edwarda Janiaka, który niedawno złożył rezygnację – przyjętą przez papieża Franciszka. Duchowny podejrzewany jest o tuszowanie pedofilii w Kościele.

Czytaj także: Biskup Janiak odsunięty przez papieża Franciszka. W tle wiele kontrowersji

Rydzyk bronił hierarchy, sugerował, że został rozszarpany przez media przy biernej postawie katolików. Nazwał bpa Janiaka nawet „współczesnym męczennikiem mediów”.

Zarzucił też wiernym, że swoją wiedzę opierają na „filmidłach” (nie powiedział tego wprost, ale najprawdopodobniej nawiązywał do filmów dokumentalnych braci Sekielskich).

Katolicy niemądrzy i słabi powtarzają. Będą odpowiedzialni za to kamienowanie słowami. A teraz zwłaszcza te filmy, te filmidła. Jeszcze niektórzy to nazywają „dokument” – mówił.

Zwróćmy uwagę na to, co mówią, i nie dajmy się. Nie dajmy się. I w Kościele się nie dajmy. To, że ksiądz zgrzeszył? No zgrzeszył. A kto nie ma pokus? Niech się pokaże – wzywał Rydzyk.

W Mszy Świętej uczestniczyli politycy obozu Zjednoczonej Prawicy. Po powyższych wypowiedziach o. Rydzyka bili brawo, co zwyczajowo oznacza, że akceptowali jego retorykę.

Ziemkiewicz komentuje słowa o. Rydzyka

Do słów założyciela Radia Maryja i Telewizji TRWAM odniósł się publicysta Rafał Ziemkiewicz. Zarzucił redemptoryście, że broni Kościoła za wszelką cenę, nie zważając na fakty.

Przy swoich licznych zaletach o. Rydzyk ma jednak ogromną wadę. Jego sposób myślenia o Kościele nie jest myśleniem o depozycie wiary, tylko wyłącznie ziemskiej części Kościoła. Myśli w kategoriach korporacji zawodowej. “Bronimy swoich za wszelką cenę”. Jeżeli prawda nie pasuje, to wyższa wartość, dobro korporacji, nakazuje, by prawdę zakopać, a tych którzy w nią wierzą zepchnąć na margines – mówił Ziemkiewicz w wideoblogu.

Zaapelował jednak, by rzetelnie oceniać osobę o. Rydzyka i nie dołączać do „linczu” za powyższe wypowiedzi.

Jeżeli powiem, że o. Rydzyk nie jest ani potworem, ani aniołem, tylko jak każdy człowiek zrobił w życiu trochę dobrego, a trochę złego, to się państwo za głowy chwycą. Nie poddawajmy się owczemu pędowi – apelował Ziemkiewicz.

Za: Najwyższy Czas! (7 grudnia 2020)

 


 

Zakon Redemptorystów odniósł się do słów o. Rydzyka. Jest oficjalne oświadczenie

– Potępiamy całkowicie grzech i przestępstwo pedofilii, jak również wszelkie ukrywanie lub zwłokę w wyjaśnianiu tych spraw. Wszystkim osobom pokrzywdzonym głęboko współczujemy i otaczamy modlitwą – podkreślił rzecznik Prowincji Warszawskiej Redemptorystów o. Mariusz Mazurkiewicz CSsR.

W związku z wystąpieniem o. Tadeusza Rydzyka CSsR, dyrektora Radia Maryja, w czasie toruńskich uroczystości kolejnej rocznicy założenia Radia w sobotę, 5 grudnia 2020 r., Prowincja Warszawska Redemptorystów wydała oświadczenie.

„Wsłuchani w jasny głos Kościoła mamy przekonanie, że wyjaśnianie prawdy jest pierwszym krokiem w uleczeniu ran zadanych przez przestępców poszczególnym ofiarom jak i całej wspólnocie Kościoła. Radio Maryja i inne media z nim związane niejednokrotnie wyrażały swoje stanowisko potępienia dla pedofilii i konieczności pomocy ofiarom, zgodne z dokumentami Stolicy Apostolskiej i Kościoła katolickiego w Polsce” – zaznaczył rzecznik redemptorystów.

Dodał, że wypowiedź o. Tadeusza Rydzyka była komentarzem do obecnej sytuacji medialnej. „Ojciec Dyrektor nie komentował decyzji Kościoła dotyczącej ks. biskupa E. Janiaka” – wskazał o. Mazurkiewicz.

Redemptoryści podkreślają, że „czymś podstawowym i bezdyskusyjnym pozostaje dla nas konieczność zachowania prawa oskarżonych do obrony, potrzeba powściągliwości w ferowaniu pośpiesznych wyroków, a także dogłębnego i sprawiedliwego osądzenia przypadków wykorzystania seksualnego małoletnich i osób tzw. bezradnych w Kościele oraz opieszałości w wyjaśnianiu tych spraw – nie tylko w Kościele, ale również innych środowiskach”.

* * *

Pełny tekst oświadczenia

Oświadczenie Prowincji Warszawskiej Redemptorystów w związku z wypowiedzią Dyrektora Radia Maryja o. Tadeusza Rydzyka CSsR z 5 grudnia 2020 r.

W związku z wystąpieniem o. Tadeusza Rydzyka CSsR, dyrektora Radia Maryja, w czasie toruńskich uroczystości kolejnej rocznicy założenia Radia w sobotę, 5 grudnia 2020 r., Prowincja Warszawska Redemptorystów oswiadcza:

Potępiamy całkowicie grzech i przestępstwo pedofilii, jak również wszelkie ukrywanie ich lub zwłokę w wyjaśnianiu spraw. Wszystkim osobom pokrzywdzonym głęboko współczujemy i otaczamy modlitwą

Wsłuchani w jasny głos Kościoła mamy przekonanie, że wyjaśnianie prawdy jest pierwszym krokiem w uleczeniu ran zadanych przez przestępców poszczególnym ofiarom jak i całej wspólnocie Kościoła. Radio Maryja i inne media z nim związane niejednokrotnie wyrażały swoje stanowisko potępienia dla pedofilii i konieczności pomocy ofiarom, zgodne z dokumentami Stolicy Apostolskiej i Kościoła katolickiego w Polsce.

Wypowiedź o. Tadeusza Rydzyka 5 grudnia 2020 r. była komentarzem do obecnej sytuacji medialnej. Ojciec Dyrektor nie komentował decyzji Kościoła dotyczącej ks. biskupa Janiaka.

Podkreślamy również, że czymś podstawowym i bezdyskusyjnym pozostaje dla nas konieczność zachowania prawa oskarżonych do obrony, konieczność powściągliwości w ferowaniu pośpiesznych wyroków, a także dogłębnego i sprawiedliwego osądzenia przypadków wykorzystania seksualnego małoletnich i tzw. osób bezradnych w Kościele oraz opieszałości w wyjaśnianiu tych spraw – nie tylko w Kościele, ale również innych środowiskach.

o. Mariusz Mazurkiewicz CSsR, rzecznik Prowincji Warszawskiej Redemptorystów

Warszawa, 7 grudnia 2020 r.

mp/redemptor.pl

Za: Fronda.pl (07.12.20)

 


 

Skip to content