Niemcy: katolicki bank przeprasza za nieetyczne inwestycje

Aktualizacja: 2009-08-3 12:17 pm

Niemiecki bank katolicki Pax-Bank wyraził ubolewanie z powodu niezgodnych z etyką inwestycji w produkcję środków antykoncepcyjnych, broni i tytoniu. Pax-Bank powstał za zgodą episkopatu Niemiec w 1917 r. dla potrzeb instytucji kościelnych i osób w nich zatrudnionych. W swej działalności ma się kierować równowagą między wypracowywaniem zysku i ideałami chrześcijańskimi.

Nieprawidłowości w finansach katolickiego banku odkrył niemiecki tygodnik Der Spiegel. Według niego Pax-Bank zainwestował wraz z innym katolickim LIGA-bankiem w akcje brytyjskiego producenta broni, oraz w akcje amerykańskich koncernów tytoniowych a także w akcje amerykańskiego koncernu farmaceutycznego produkującego środki antykoncepcyjne. Na antenie kolońskiego radia diecezjalnego Domradio dyrektor Pax-Banku Winfried Hinzen przyznał się do winy: Tak, zgadza się. W naszym funduszu znajdowały się między innymi dwa koncerny farmaceutyczne, które produkują środki antykoncepcyjne. Oczywiście jak najszybciej pozbędziemy się tych akcji. Jest nam przykro. Gdy popełnia się błędy, trzeba umieć się do nich przyznać i je naprawić.

3 sierpnia katolicki Pax-Bank sprzedał wszystkie kontrowersyjne akcje. Jego dyrektor podkreślił, że nic o nich nie wiedział. Przeprosił on oficjalnie swoich klientów i zaznaczył, że nadal zależy mu na wysokim standardzie etycznym w działalności tego banku. Swoje konta w Pax-Banku mają głównie niemieckie parafie i takie instytucje kościelne jak Caritas.

T.Kycia, Berlin

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=12103 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]