Aktualizacja strony została wstrzymana

Katedra Notre-Dame odżywa, w wigilię pierwszy koncert

Choć w zniszczonej pożarem katedrze Notre-Dame prace remontowe dopiero się rozpoczynają, paryska archidiecezja postanowiła pokazać, że ta zabytkowa świątynia francuskiej stolicy już podnosi się ze zgliszczy. 24 grudnia wieczorem odbędzie się w niej bożonarodzeniowy koncert. Wystąpi Maîtrise de Notre-Dame de Paris, czyli katedralny chór, który powstał na przełomie XII i XIII wieku, a zatem w tym samym czasie, co katedra.

Jak zauważa arcybiskup Paryża Michel Aupetit będzie to wydarzenie o dużej wymowie symbolicznej, zarówno dla spalonej katedry, jak i doświadczonego pandemią i kryzysem społeczeństwa. Koncert będzie transmitowany przez drugi kanał francuskiej telewizji (France 2) oraz telewizję katolicką KTO przed i po papieskiej pasterce z Watykanu.

Chór katedralny wystąpi w okrojonym składzie. Będzie to 20 dorosłych śpiewaków i jedna solistka Julie Fuchs. Z tej okazji do katedry sprowadzony zostanie pozytyw, przy którym zasiądzie Yves Castagnet, organista katedry Notre-Dame. Na wiolonczeli zagra Gautier Capuçon. Będzie to pierwszy koncert od czasu pożaru w kwietniu ubiegłego roku. Przed pożarem chór Maîtrise de Notre-Dame de Paris dawał w tej świątyni 60 koncertów rocznie.

Organizatorzy zapewniają, że podczas koncertu zachowane zostaną wszystkie normy sanitarne.

Krzysztof Bronk – Watykan

Za: VaticanNews (01 grudnia 2020)

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: O wiele większym „wydarzeniem o dużej wymowie symbolicznej” byłoby odprawienie Mszy świętej w tych odbudowywanych ruinach. Jednak jakoś nie słychać o takich planach. Widocznie nie jest to ani modne, ani chodliwe, a tak „wierni” będą mogli sobie ponucić melodie oglądając w telewizji koncert i popijając lampką wina. Przy okazji obejrzą z piętnaście reklam. Bo o to chodzi w tych całych transmisjach.

 


 

.