Bukareszt: Aresztowanie żydowskich lekarzy podejrzanych o udział w nielegalnym procederze zapłodnień in vitro

Władze rumuńskie aresztowały dwóch izraelskich lekarzy podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej trudniącej się procederem nielegalych procedur leczenia komórkami macierzystymi pochodzącymi z embrionów, dokonywanych w izraelskiej „klinice” Sabyc działającej w Rumunii. Informację o zatrzymaniu potwierdził 28 lipca br. konsul generalny Izraela w Bukareszcie, Lili Ben Harush.

Aresztowani – prof. Nathan Levitt i dr Genya Ziskind – znaleźli się w grupie 30 zatrzymanych osób podejrzanych o płacenie kobietom, w tym już 15-letnim dziewczętom, za dostarczanie swoich komórek jajowych wykorzystywanych później w procesie nielegalnej terapii komórkami macierzystymi i zapłodnień in vitro.

Aresztowani lekarze zostali tymczasowo zwolnieniu po uiszczeniu kaucji, jednak z obawy o utrudnianie śledztwa sąd orzekł zakaz opuszczania Rumunii. Właściciele „kliniki”, Harry Meron vel Mironescu i jego adopotowany syn Yair Meron, cały czas przebywają w areszcie.

Jak stwierdzają rumuńskie media, izraelska „klinika” przeprowadziła co najmniej 2 tysiące zapłodnień in vitro, zarabiając na tym co najmniej 20 milionów euro.

Szef Rumuńskiego Zrzeszenia Medycznego porównał działalność „kliniki” – prowadzonej przez izraelskich Żydów i zatrudniającej żydowskich lekarzy – do eksperymentów nazistowskich. Profesor Vasili Esterestua powiedział w wywiadzie dla rumuńskiej telewizji, że ta izraelska placówka „prowadziła medyczne eksperymenty podobne do tych, które dokonywali naziści w Auschwitz”.

Dzień po zatrzymaniu lekarzy Levitta i Ziskinda, władze podatkowe w Haifie wtargnęły do ich biur i domów, podejrzewając o dokonanie przestępstw podatkowych.

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: Jerusalem Post | http://www.jpost.com/servlet/Satellite?cid=1248277914321&pagename=JPArticle%2FShowFull

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content