Bukareszt: Aresztowanie żydowskich lekarzy podejrzanych o udział w nielegalnym procederze zapłodnień in vitro

Aktualizacja: 2009-08-2 4:35 pm

Władze rumuńskie aresztowały dwóch izraelskich lekarzy podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej trudniącej się procederem nielegalych procedur leczenia komórkami macierzystymi pochodzącymi z embrionów, dokonywanych w izraelskiej “klinice” Sabyc działającej w Rumunii. Informację o zatrzymaniu potwierdził 28 lipca br. konsul generalny Izraela w Bukareszcie, Lili Ben Harush.

Aresztowani – prof. Nathan Levitt i dr Genya Ziskind – znaleźli się w grupie 30 zatrzymanych osób podejrzanych o płacenie kobietom, w tym już 15-letnim dziewczętom, za dostarczanie swoich komórek jajowych wykorzystywanych później w procesie nielegalnej terapii komórkami macierzystymi i zapłodnień in vitro.

Aresztowani lekarze zostali tymczasowo zwolnieniu po uiszczeniu kaucji, jednak z obawy o utrudnianie śledztwa sąd orzekł zakaz opuszczania Rumunii. Właściciele “kliniki”, Harry Meron vel Mironescu i jego adopotowany syn Yair Meron, cały czas przebywają w areszcie.

Jak stwierdzają rumuńskie media, izraelska “klinika” przeprowadziła co najmniej 2 tysiące zapłodnień in vitro, zarabiając na tym co najmniej 20 milionów euro.

Szef Rumuńskiego Zrzeszenia Medycznego porównał działalność “kliniki” – prowadzonej przez izraelskich Żydów i zatrudniającej żydowskich lekarzy – do eksperymentów nazistowskich. Profesor Vasili Esterestua powiedział w wywiadzie dla rumuńskiej telewizji, że ta izraelska placówka “prowadziła medyczne eksperymenty podobne do tych, które dokonywali naziści w Auschwitz”.

Dzień po zatrzymaniu lekarzy Levitta i Ziskinda, władze podatkowe w Haifie wtargnęły do ich biur i domów, podejrzewając o dokonanie przestępstw podatkowych.

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie Jerusalem Post
Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=12076 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]