Rosja: skandaliczna „konferencja naukowa”. Ambasada RP oburzona kłamstwami o zbrodni katyńskiej

Aktualizacja: 2020-11-25 8:10 pm

Ambasada Rzeczypospolitej w Moskwie jest oburzona próbą zakłamywania historii przez ludzi powiązanych z władzami Federacji Rosyjskiej. Chodzi o konferencję, jaka odbyła się w Twerze.

Rosja: skandaliczna „konferencja naukowa”. Ambasada RP oburzona kłamstwami o zbrodni katyńskiej

Plakat, 1944, autor nieznany (Public domain, via Wikimedia Common).

Polskie Radio podaje, że podczas „konferencji naukowej” podniesiono temat… zmiany stanowiska Rosji w sprawie zbrodni katyńskiej oraz padały słowa mające zakłamywać prawdę. Za wydarzenie odpowiada prokremlowskie Rosyjskie Towarzystwo Wojenno-Historyczne.

„Ambasada RP w Moskwie z zaskoczeniem konstatuje fakt, że podczas konferencji dotyczącej relacji polsko-rosyjskich, która odbyła się na terenie obwodu twerskiego w listopadzie 2020 r. pojawiły się wypowiedzi dążące do zakłamania faktów związanych ze Zbrodnią Katyńską w Twerze i Miednoje. W naszej ocenie wersja historii propagowana podczas konferencji miała na celu zafałszowanie odpowiedzialności NKWD za Zbrodnię Katyńską w Miednoje oraz uwierzytelnienie stalinowskiej wersji mordu. Zaskakującym jest również fakt, że wydarzenie to uzyskało legitymizację oficjalnych przedstawicieli rosyjskiej Dumy, którzy byli uczestnikami konferencji” – czytamy w komunikacie Ambasady RP w Moskwie.

„Opierając się na oświadczeniach przedstawicieli władz Federacji Rosyjskiej zgadzamy się, że należy skierować wszystkie siły by obronić prawdę historyczną o II Wojnie Światowej oraz przypominać o odpowiedzialności NKWD za Zbrodnię Katyńską” – dodają przedstawiciele Polski w tym kraju.

Serwis Polskiego Radia informuje, że obecni na wydarzeniu przedstawiciele Dumy zapowiedzieli obalenie uchwały z roku 2010 o odpowiedzialności ZSRR za zbrodnię katyńską. Z kolei polscy dziennikarze pracujący w Rosji otrzymali informację, z której wynika, że uczestnicy konferencji przekonywali o braku dowodów świadczących, iż to z rozkazu Stalina NKWD zamordowało w Twerze 6 tys. polskich oficerów. Ponadto negowano sens istnienia w Twerze i Ostaszkowie tablic upamiętniających ofiary zbrodni.

Źródło: gov.pl/web/rosja / polskieradio24.pl

MWł

Tags: , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=120705 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]