- Bibula – pismo niezalezne - https://www.bibula.com -

Szwajcaria: Rekordowa liczba apostazji. Wierni odchodzą z Kościoła coraz częściej

Rekordowa liczba apostazji w Kościele katolickim w Szwajcarii. Od Mistycznego Ciała Chrystusa formalnie odcięło się w roku 2019 ponad 30 tys. Szwajcarów.

Kościół katolicki w Szwajcarii, podobnie jak w Niemczech, od lat silnie się liberalizuje. Wielu biskupów popiera rozmaite nowinki, zwłaszcza w obszarze Komunii świętej dla rozwodników czy nowej oceny homoseksualizmu. Nie jest to jednak recepta na zatrzymanie wiernych w Kościele. Wprost przeciwnie, podobnie jak w Niemczech, tak i w Szwajcarii ludzie masowo odchodzą z Kościoła.

Według podanych teraz informacji w roku 2019 aktu formalnej apostazji dokonało 31 772 Szwajcarów. To o 25 proc. więcej, niż rok wcześniej – i zarazem najwięcej w historii szwajcarskiego Kościoła.

Najwięcej apostatów było w kantonach: Zurych, Aargau, St. Gallen oraz Lucerna.

Najwięcej apostatów jest w grupie wiekowej 25-35 lat- a więc w tej, w której ludzie zaczynają płacić podatek kościelny. To właśnie chęć jego uniknięcia jest głównym motywem apostazji. Podatek kościelny w Szwajcarii, tak jak w Niemczech, jest pobierany przede wszystkim w formie procentów od podatku dochodowego.

Jest niski i przeciętny Szwajcar niewiele oszczędzi na apostazji; wiele osób nie chce jednak wspierać finansowo Kościoła, z którym w żaden sposób się nie identyfikuje. Kościół opuszczają jednak także ludzie starsi; w roku 2019 osoby w wieku 51-65 lat odpowiadały za 24 proc. wszystkich aktów apostazji.

Źródła: Kath.net, Katholisch.de

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2020-11-22)

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: Oczywiście według obowiązującej wykładni winni są tylko ci co odchodzą z Kościoła, zaś ci którzy administrują strukturami kościelnymi czy duchowni (celowo nie używamy słowa pasterze, bo to zupełnie nie pasuje do rzeczywistości) nie mają sobie nic do zarzucenia.