Szwajcaria: Rekordowa liczba apostazji. Wierni odchodzą z Kościoła coraz częściej

Rekordowa liczba apostazji w Kościele katolickim w Szwajcarii. Od Mistycznego Ciała Chrystusa formalnie odcięło się w roku 2019 ponad 30 tys. Szwajcarów.

Kościół katolicki w Szwajcarii, podobnie jak w Niemczech, od lat silnie się liberalizuje. Wielu biskupów popiera rozmaite nowinki, zwłaszcza w obszarze Komunii świętej dla rozwodników czy nowej oceny homoseksualizmu. Nie jest to jednak recepta na zatrzymanie wiernych w Kościele. Wprost przeciwnie, podobnie jak w Niemczech, tak i w Szwajcarii ludzie masowo odchodzą z Kościoła.

Według podanych teraz informacji w roku 2019 aktu formalnej apostazji dokonało 31 772 Szwajcarów. To o 25 proc. więcej, niż rok wcześniej – i zarazem najwięcej w historii szwajcarskiego Kościoła.

Najwięcej apostatów było w kantonach: Zurych, Aargau, St. Gallen oraz Lucerna.

Najwięcej apostatów jest w grupie wiekowej 25-35 lat- a więc w tej, w której ludzie zaczynają płacić podatek kościelny. To właśnie chęć jego uniknięcia jest głównym motywem apostazji. Podatek kościelny w Szwajcarii, tak jak w Niemczech, jest pobierany przede wszystkim w formie procentów od podatku dochodowego.

Jest niski i przeciętny Szwajcar niewiele oszczędzi na apostazji; wiele osób nie chce jednak wspierać finansowo Kościoła, z którym w żaden sposób się nie identyfikuje. Kościół opuszczają jednak także ludzie starsi; w roku 2019 osoby w wieku 51-65 lat odpowiadały za 24 proc. wszystkich aktów apostazji.

Źródła: Kath.net, Katholisch.de

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2020-11-22)

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: Oczywiście według obowiązującej wykładni winni są tylko ci co odchodzą z Kościoła, zaś ci którzy administrują strukturami kościelnymi czy duchowni (celowo nie używamy słowa pasterze, bo to zupełnie nie pasuje do rzeczywistości) nie mają sobie nic do zarzucenia.

 


 

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content