Holandia: Uniwersytet Radoud już nie jest katolicki

Aktualizacja: 2020-10-30 3:40 pm

Episkopat Holandii postanowił, że Uniwersytet Radboud przestanie być uniwersytetem katolickim. Jest on jednym z zaledwie dwóch kościelnych uniwersytetów w tym kraju.

Konferencja Episkopatu wydała oświadczenie, w którym stwierdziła, że fundacja, która nadzoruje Uniwersytet Radboud w Nijmegen oraz stowarzyszony z nim szpital uniwersytecki, zostaną pozbawione tytułu „katolicki”.

Mianowani w ostatnich latach członkowie zarządu uniwersytetu nie są praktykującymi katolikami. W związku z tym biskupi Holandii zdecydowali się oficjalnie zmienić charakter uczelni.

Fundacja postanowiła wnieść sprawę do sądu. Według przedstawicieli uniwersytetu istniał „zasadniczo odmienny pogląd na to, co stanowi tożsamość katolicką i jak należy ją chronić”.

Katolicki Uniwersytet w Nijmegen (Katholieke Universiteit Nijmegen) powstał w 1923 r. Z początku uczelnia liczyła 27 profesorów i 189 studentów. Swoją aktualną nazwę uniwersytet otrzymał w 2004 roku na cześć Radbouda, biskupa Utrechtu.

Eryk Gumulak SJ – Watykan

Za: VaticanNews.va (30 października 2020)

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: Argumentacja jest interesująca, bowiem mowa o tym, że “Mianowani w ostatnich latach członkowie zarządu uniwersytetu nie są praktykującymi katolikami.” I to jest właśnie ciekawe czy stanie się to precedensem, bowiem dzisiaj niemal każda szkoła “katolicka” – przynajmniej na tzw. Zachodzie – zarządzana jest przez ludzi nie związanymi z Kościołem katolickim, a często wręcz przez nie kryjących się ze swoimi poglądami antykatolików, w tym żydów, muzułmanów, ateistów i innych.

Tak więc krótka wiadomość z jednej strony napawa nadzieją na uporządkowanie zaniedbanych spraw, z drugiej oczywiście smuci, że posoborowy Kościół usycha obcinając kiedyś tak owocne gałęzie. Ale taka jest rzeczywistość “wiosny w Kościele”, tak szumnie zapowiadanej i propagowanej przez jakże świętych posoborowych papieży.

 


 

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=119989 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]