Aktualizacja strony została wstrzymana

Holandia: Uniwersytet Radoud już nie jest katolicki

Episkopat Holandii postanowił, że Uniwersytet Radboud przestanie być uniwersytetem katolickim. Jest on jednym z zaledwie dwóch kościelnych uniwersytetów w tym kraju.

Konferencja Episkopatu wydała oświadczenie, w którym stwierdziła, że fundacja, która nadzoruje Uniwersytet Radboud w Nijmegen oraz stowarzyszony z nim szpital uniwersytecki, zostaną pozbawione tytułu „katolicki”.

Mianowani w ostatnich latach członkowie zarządu uniwersytetu nie są praktykującymi katolikami. W związku z tym biskupi Holandii zdecydowali się oficjalnie zmienić charakter uczelni.

Fundacja postanowiła wnieść sprawę do sądu. Według przedstawicieli uniwersytetu istniał „zasadniczo odmienny pogląd na to, co stanowi tożsamość katolicką i jak należy ją chronić”.

Katolicki Uniwersytet w Nijmegen (Katholieke Universiteit Nijmegen) powstał w 1923 r. Z początku uczelnia liczyła 27 profesorów i 189 studentów. Swoją aktualną nazwę uniwersytet otrzymał w 2004 roku na cześć Radbouda, biskupa Utrechtu.

Eryk Gumulak SJ – Watykan

Za: VaticanNews.va (30 października 2020)

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: Argumentacja jest interesująca, bowiem mowa o tym, że „Mianowani w ostatnich latach członkowie zarządu uniwersytetu nie są praktykującymi katolikami.” I to jest właśnie ciekawe czy stanie się to precedensem, bowiem dzisiaj niemal każda szkoła „katolicka” – przynajmniej na tzw. Zachodzie – zarządzana jest przez ludzi nie związanymi z Kościołem katolickim, a często wręcz przez nie kryjących się ze swoimi poglądami antykatolików, w tym żydów, muzułmanów, ateistów i innych.

Tak więc krótka wiadomość z jednej strony napawa nadzieją na uporządkowanie zaniedbanych spraw, z drugiej oczywiście smuci, że posoborowy Kościół usycha obcinając kiedyś tak owocne gałęzie. Ale taka jest rzeczywistość „wiosny w Kościele”, tak szumnie zapowiadanej i propagowanej przez jakże świętych posoborowych papieży.

 


 

Skip to content