Prymas i Przewodniczący KEP proszą, aby 1 listopada nie było Mszy i procesji na cmentarzach

W tym roku w uroczystość Wszystkich Świętych w wielu polskich diecezjach nie odbędą się Msze Święte i procesje na cmentarzach. Z powodu tzw. pandemii koronawirusa część biskupów wydała dekrety, aby 1 listopada liturgie sprawowano w kościołach. ​Biskupi namawiają również wiernych do indywidualnego nawiedzania cmentarzy.

Abp Stanisław Gądecki – metropolita poznański i abp Wojciech Polak – prymas Polski wezwali wiernych do „indywidualnego nawiedzania cmentarzy”. Hierarchowie wezwali kapłanów do odwołania Mszy Świętych i procesji na cmentarzach w uroczystość Wszystkich Świętych.

W wydanym w tej sprawie komunikacie prymas poprosił, aby „w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo wiernych” wszelkie obchody odbywające się w uroczystość Wszystkich Świętych na cmentarzach celebrować w kościołach. Poprosi także „o wzajemny szacunek, solidarność i modlitwę za pracowników służb medycznych, wolontariuszy i wszystkich, którzy w tym trudnym czasie niosą bliźnim pomoc”.

Taką samą decyzję podjął kard. Kazimierza Nycz, który ogłosił, że w archidiecezji warszawskiej 1 listopada nie będzie tradycyjnych procesji m.in. na Cmentarzu Powązkowskim, Cmentarzu Północnym na Wólce Węglowej czy Cmentarzu Wawrzyszewskim. Natomiast „modlitwa w intencji zmarłych będzie zanoszona do Boga podczas nabożeństw w świątyniach”.

W komunikacie kurii diecezjalnej włocławskiej w uroczystość Wszystkich Świętych odwołano na cmentarzach Msze św. polowe, nabożeństwa i procesje. „Ich celebrację należy przenieść do kościołów”, napisano. Podkreślono, że „Msze w tym dniu powinny zostać odprawione w kościołach parafialnych według porządku niedzielnego, z uwzględnieniem możliwości sprawowania ich na tych cmentarzach, na których znajdują się kościoły lub kaplice, zgodnie z nałożonymi przez władze limitami liczby uczestników zgromadzeń religijnych – jedna osoba na 7 m kw”.

Zgodnie z dekretem wydanym na polecenie papieża Franciszka przez Penitencjarię Apostolską, w tym roku w dniach od 1 do 30 listopada można codziennie uzyskać odpust zupełny dla tych, którzy w czyśćcu oczekują pełni zbawienia.

Warunkiem jest nawiedzenie cmentarza lub kościoła oraz wypełnienie zwykłych warunków, tj. przystąpienie do Komunii św. w dniu nawiedzenia cmentarza i odmówienie modlitw: Ojcze nasz i Wierzę w Boga oraz jakąkolwiek modlitwę w intencjach wyznaczonych na dany dzień przez papieża.

Ponadto na mocy watykańskiego dekretu osoby starsze, chore oraz pozostałe, które nie mogą opuścić domu, na przykład z powodu restrykcji nałożonych przez władze w ich miejscach pobytu – mogą uzyskać odpust zupełny na drodze duchowej łączności ze wspólnotą wiernych i modlitwy za zmarłych.

Źródło: rmf24.pl

TK

[Wybrane wypowiedzi internautów pod w/w tekstem na stronie źródłowej:]

Potem poproszą , abyśmy uczestniczyli w Eucharystii jedynie raz w roku. Bycie żyrantem błędu , przyniesie owoce tego błędu, już przynosi.. Biedne dusze czyśćcowe, a zapomniałem , przecież nie tylko piekło ale i czyściec podobno pusty ..
Kefas

nie mogę tego zrozumieć, jak to jest, wirus szaleje po cmentarzach i kościołach, a robi się ociężały w czasie burd na ulicach, że nie wspomnę o zakupach w marketach, niestety nie mamy już przewodników, na episkopat nie możemy już liczyć
anty

Zaraz poproszą, żeby zamiast Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy świętować Ramadan.
Republikanin

Małymi krokami doprowadza do porzucenia wiary przez ludzi.
Krzysztof

Proszą? Nie bronią kościołów i jeszcze śmią prosić? Hańba! Tysiące dziczy na ulicach, setki tysięcy, bez zachowania zasad sanitarnych, a oni nie chcą mszy świętej? Upadek episkopatu
Że co?

Właśnie 1 listopada POWINNY być MSZE ŚWIĘTE na cmentarzach! Błagać Boga a przebaczenie, pokutować a Świętych i dusze czyśćcowe prosić o wstawiennictwo za Kościołem, Polską i światem!!! NIE ODWOŁYWAĆ!!!! To jest poddanie się szatanowi!!!
Przestańcie za

Ramię w ramię z rządem światowym na drodze budowania NWO. Zasłona opadła już w marcu. Posoborowy twór był przygotowywany na taką chwilę. Współczuję Wam hierarchowie, którzy zdradziliście Pana Jezusa.
Freedom

Te oszołomy mogą tłumnie łazić ulicami miast, a nas pozbawia się procesji i Mszy. Wstyd !
Monika

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2020-10-29)

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: Może będzie lepiej i wygodniej dla wszystkich jeśli KEP-scy ustalą już teraz aby regularnie zamkać kościoły na czas corocznej sezonowej grypy? Przecież grypa regularnie zbiera swoje wielkie żniwo i jest bardzo zaraźliwa, a więc aby „chronić wiernych” byłaby to jedyna logiczna alternatywa JEŚLI przyjmiemy – oczywiście niesłusznie – że tzw. epidemia koronawirusa ma jakiekolwiek medyczne uzasadnienie wprowadzonego rygoru. I wtedy wszyscy będziemy łączyli się „duchowo”, oczywiście przy pomocy przekazów wideo, Skypa, Zooma i Webexa. Księża będą mieli więcej czasu, widzowie będą modlili się do telewizora i będzie miło i przyjemnie. Tylko jeszcze nie ustalili jak z tą kasą, bo wirtualna taca coś nie działa.

 


 

Skip to content