Luksemburski kardynał lobbuje na rzecz kapłaństwa kobiet

Kardynał Jean-Claude Hollerich, arcybiskup Luksemburga, wyraził otwartość na kapłaństwo kobiet w niedawno opublikowanym wywiadzie na portalu katolisch.de. W tej samej rozmowie z przychylnością odniósł się także do przyjmowania nielegalnych imigrantów oraz stwierdził, że spadek uczestnictwa we Mszy św. z powodu epidemii koronawirusa to „okazja” dla Kościoła.

Już wcześniej, tuż przed przyjęciem kapelusza kardynalskiego w październiku 2019 r., kard. Hollerich wywołał kontrowersję twierdząc, że jest otwarty na żonatych księży. Zagadnienie tzw. „viri probati” było omawianie na synodzie amazońskim, na który kard. Hollerich został zaproszony jako osobisty gość papieża Franciszka.

Obecnie kard. Hollerich „idzie krok dalej”, jak pisze Jeanne Smits, korespondentka „Life Site News”, i nie odrzuca heretyckiego pomysłu kapłaństwa kobiet. Kardynał podkreśla też rolę kobiet w Kościele jako jedną z „bardzo ważnych kwestii” niemieckiej drogi synodalnej. A jego stosunek do całego zagadnienia odzwierciedla stwierdzenie, że wolałbym, aby nowa encyklika papieska nosiła tytuł Fratelli e sorelle tutti (Wszyscy bracia i siostry), zamiast Fratelli tutti (Wszyscy bracia).

„Nie mówię, że muszą one zostać księżmi; po prostu nie wiem – stwierdził kardynał Hollerich. – Ale jestem na to otwarty. Jednak jest jasne, że obecna sytuacja nie jest wystarczająca. Należy zauważyć i uświadomić sobie, że kobiety mają coś do powiedzenia w Kościele. To, co mi się podoba w Drodze Synodalnej, to fakt, że jest to droga, o której nikt nie wie, jak nas poprowadzi. Podejmuje się kroki i szuka razem kolejnych”.

Odnosząc się z szacunkiem do budzącej liczne kontrowersje „drogi synodalnej”, kard. Hollerich zastanawia się jednocześnie nad tym, czy nie powinno się zwołać synodu europejskiego, na którym mogłyby zostać przedstawione poglądy zarówno np. biskupów niemieckich, jak i polskich w takich kwestiach, jak błogosławieństwo dla par homoseksualnych. Jak stwierdził: „Kościoły często myślą w sposób zbyt narodowy, odnosząc się do sytuacji w swoich krajach. Musimy częściej wymieniać się poglądami”.

Jak stwierdziła Jeanne Smits: „Innymi słowy Hollerich zasugerował, że synodalny sposób działania powinien być rozszerzony na Europę, by przedłożyć brutalne wykroczenia przeciwko wierze całemu regionowi, zamiast wezwać wszystkich do znalezienia i potwierdzenia odpowiedzi na te zagadnienia w tradycyjnych naukach Kościoła”.

jjf/LifeSiteNews.com

Za: Fronda.pl (26.09.20)

 


 

Szwajcarski biskup chciałby kolejnego soboru. Takiego o „kapłaństwie” kobiet!

Biskup pomocniczy Bazylei Denis Theurillat chciałby nowego soboru. Soboru, który zająłby się w końcu kwestią „kapłaństwa” kobiet. „Nie” w tej sprawie ma być źródłem rozczarowania, a ewentualne „tak” ze strony papieża Franciszka poskutkowałoby silnym sprzeciwem i oburzeniem ze strony „konserwatystów” (!), a nawet schizmą. Co więc pozostaje? Oczywiście – sobór!

Biskup Denis Theurillat obchodził niedawno swoje 70 urodziny. Jak podkreślał w rozmowie z dziennikarzami oficjalnego portalu szwajcarskiego episkopatu, marzy mu się kolejny sobór. Co więcej, chciałby w tym soborze wziąć  jeszcze udział jako biskup, a jeśli nie, to – jak stwierdził – bardzo chętnie będzie przyglądać się jego pracom z nieba. Choć niedawno nieszczęśliwie upadł i przebywał w szpitalu, nie ustaje we współpracy i dialogu z kobietami. Na portalu szwajcarskich biskupów możemy przeczytać, że jest to hierarcha, któremu kobiety mogą zaufać… Co więcej, o swoich rozmowach z „organizacjami kobiecymi” i ich postulatach chciałby poinformować papieża Franciszka. Zrobi to w styczniu, w trakcie wizyty ad limina.

Biskupa pomocniczego Bazylei chwali nawet przewodnicząca Katolickiego Stowarzyszenia Kobiet, Simone Curau-Aepli, podkreślając, że to człowiek dialogu, bo to dzięki niemu kobiety mogły porozmawiać z hierarchami… Stowarzyszenie, którym kieruje frau Curau-Aepli, stanowi parasol organizacyjny dla wielu różnych grup kobiecych i podmiotów, publikuje na swojej oficjalnej stronie m.in. wyznania feministycznej teolożki na temat Kościoła i powodów, dla którego z niego odeszła, jak i krytykę papieża z powodu zestawienia aborcji z morderstwem na zlecenie, bo to przecież „negowanie prawa do samostanowienia” i „zniesławianie” kobiet…

Stanowisko biskupa Theurillata w kwestii „kapłaństwa” kobiet jest znamienne: najwyższy już czas zająć się tą kwestią i powiedzieć ostateczne „tak” lub „nie”. I nie powinien zajmować się tym papież Franciszek, bo– podkreśla – to groziłoby schizmą, a wiadomo, że chodzi o takie rozstrzygnięcie, które nie będzie rozczarowaniem… Nie jest to jedyny postulat biskupa Theurillata. Chciałby, żeby wysiłki ekumeniczne nabrały większego tempa. On sam należy do chrześcijańskiej grupy roboczej pracującej nad konkretnymi rozwiązaniami, zwłaszcza w zakresie interkomunii, ale… Watykan raczej nie chce udzielić na to zgody. Tak przynajmniej wynika z listu skierowanego właśnie w tej materii do biskupów niemieckich.

Biskup Theurillat nie jest zresztą jedynym hierarchą, który w ostatnim czasie mówił o zwołaniu soboru w kontekście „diakonatu” albo „kapłaństwa” kobiet. Nowy przewodniczący niemieckiego episkopatu, biskup Georg Bätzing, już w marcu sygnalizował, że chciałby zapytać papieża Franciszka o zgodę na udzielanie „diakonatu” kobietom. Nie musiałoby się to wiązać z poważniejszymi zmianami prawa kanonicznego – podkreślał Bätzing – wystarczyłby indult dla samych Niemiec. Dodawał, że nie jest to żadnym nowym postulatem, bo jest to rzecz podnoszona od dziesięcioleci i postulowana przez synod w Würzburgu w latach 70-tych XX wieku. We wrześniu rozmawiając z „Deutschlandfunk” biskup Bätzing podkreślił, że trzeba o tym rozmawiać, widzi istotne argumenty na rzecz diakonatu kobiet albo jakiejś formy „uczestnictwa” w urzędzie kapłańskim. – Dostęp do wszystkich urzędów już teraz to pozycja skrajna, nie należy się tego spodziewać. W kwestii: „Czy kobiety mogą zostać włączone w sprawowanie tych urzędów sakramentalnych” wypowiedzieć mógłby się tylko sobór – podkreślił przewodniczący niemieckiego episkopatu.

Źródło: lifesitenews.com, Kath.ch

mat

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2020-09-25)

 


 

Skip to content