Były japoński premier: w 2018 roku Rosja i Japonia były najbliżej podpisania traktatu pokojowego

Aktualizacja: 2020-09-26 12:22 pm

Japonia i Rosja najbliżej podpisania traktatu pokojowego były w 2018 roku podczas spotkania ówczesnego premiera Japonii [Shinzo Abe] z prezydentem Rosji Władimirem Putinem – powiedział były szef japońskiego rządu w wywiadzie dla japońskiej gazety biznesowej Nikkei.

Mówiąc o przyczynach, które uniemożliwiły podpisanie traktatu pokojowego, Abe wspomniał o „eskalacji napięć między Waszyngtonem a Moskwą” po wydarzeniach na Ukrainie w 2014 roku.

Były premier powiedział również, że bez względu na to, jakie porozumienie udałoby się osiągnąć Japonii i Rosji, byłby gotów rozwiązać parlament i ogłosić przedterminowe wybory, dając Japończykom prawo do zabrania głosu w sprawie porozumienia między Tokio a Moskwą.

W tym okresie wiele japońskich mediów donosiło, że trwały dyskusje o możliwym przekazaniu Japonii dwóch z czterech spornych południowych wysp Kurylskich. Ta informacja nigdy nie została oficjalnie potwierdzona.

Rosja i Japonia prowadzą rozmowy o podpisaniu traktatu pokojowego od połowy XX wieku. Główną przeszkodą w osiągnięciu tego celu jest kwestia własności nad Południowymi Wyspami Kurylskimi, zwanymi w Japonii Terytoriami Północnymi. Po zakończeniu II wojny światowej Wyspy Kurylskie zostały włączone do Związku Radzieckiego. Jednak ich własność została zakwestionowana przez Japonię. Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych z kolei wielokrotnie powtarzało, że suwerenność Rosji nad tymi wyspami, która jest potwierdzona w dokumentach międzynarodowych, nie może być kwestionowana.

W listopadzie 2018 roku Prezydent Rosji Władimir Putin i premier Japonii Shinzo Abe spotkali się w Singapurze i uzgodnili, że Moskwa i Tokio przyspieszą rozmowy pokojowe oparte na wspólnej deklaracji z 1956 roku. Dokument zakończył stan wojny i stwierdził, że rząd radziecki jest gotowy przekazać wyspę Shikotan i grupę małych wysp Japonii pod warunkiem, że Tokio przejmie nad nimi kontrolę po podpisaniu traktatu pokojowego.

Kresy.pl / tass.com

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=118875 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]