Reforma administracyjna w Kościele w Niemczech. W planach likwidacja 450 parafii

Aktualizacja: 2020-09-23 10:10 am

W związku z nadchodzącą w Kościele katolickim w Niemczech reformą administracyjną zostanie zlikwidowana część parafii. Decyzja ta, jak tłumaczą niemieccy hierarchowie, jest spowodowana stale zmniejszającą się liczbą kapłanów za Odrą.

Problem braku nowych powołań kapłańskich i zakonnych w Niemczech jest znany od dawna. Malejąca liczba księży w połączeniu z coraz mniejszymi wpływami z podatku kościelnego sprawiają, że Kościół Katolicki w Niemczech stoi przed ogromnym wyzwaniem. Niemieccy biskupi będą debatować o tych problemach na corocznym jesiennym spotkaniu.

Jedną z propozycji rozwiązania problemu zbyt małej liczby kapłanów jest reforma administracyjna. Ma ona polegać na likwidacji części parafii oraz połączeniu pozostałych w większe jednostki. Archidiecezja kolońska, najliczniejsza w Niemczech i jedna z najbogatszych na świecie, do roku 2030 chce zmniejszyć liczbę parafii z 500 do 50.

Niemieccy biskupi będą także dyskutować o sporze z Watykanem dotyczącym sposobu zarządzania parafiami. Duszpasterze zaproponowali by były one współprowadzone przez wiernych. Stolica Apostolska sprzeciwia się takim rozwiązaniom. Instrukcję przysłaną z Watykanu Przewodniczący Centralnej Rady Niemieckich Katolików Thomas Sternberg określił jako „ciężką do przełknięcia” pigułkę. Wskazał również, że niektóre jej części są „oderwane od rzeczywistości i absurdalne”.

Przeciwnicy rozwiązań forsowanych przez niemiecki Kościół wskazują, że po reformie administracyjnej duża część wiernych zostanie fizycznie oddalona od świątyń. Może to negatywnie wpłynąć na liczbę uczestników nabożeństw. Co więcej, może to także odbić się na systemie pomocy społecznej w lokalnych społecznościach. Parafie, diakonie i oddziały Caritasu wykonują ogromną pracę na rzecz mieszkańców. Po reformie nie będą w stanie świadczyć pomocy na dotychczasowym poziomie, a to odbije się na kondycji finansowej gmin.

Źródło: Deutsche Welle

TK

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2020-09-23)

 


 

KOMENTARZ BIBUŁY: Kolejny przykład szalejącej wiosny w Kościele, tak gromko zapowiadanej przez posoborowych papieży i radujących się wcielaniem w życie (zatrutych) owoców litery  i (zgniłego) ducha Soboru Watykańskiego II. Holandia, Francja, Niemcy – tam najszybciej owoce wydały plony… Zachód już upadł, w Polsce trwa jeszcze wojna, ale cherlawa kondycja hierarchów, których stać jedynie na jakieś pomruki i szuranie nogami pod stołem – a jednocześnie w co drugim słowie bezrefleksyjnie przywołujących jakże świętą postać najdłuższego pontyfikatu posoborowego – pokazuje, że wojna nie potrwa długo. Cała nadzieja w wiernych, którzy nie potracili jeszcze wiary i mają odwagę stawić czoła nawałnicy. Będzie trudno, bo ze strony hierarchicznego Kościoła, który postradał zmysł katolickości, pomocy nie można spodziewać się.

 


 

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=118760 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]