Aktualizacja strony została wstrzymana

Kalifornia: Zmiana definicji i całkowita eliminacja słowa „małżeństwo”?

Gubernator oraz Prokurator Generalny stanu Kalifornia wystosowali do stanowej legislatury pisma, w których stwierdzają, że po przyjęciu w przyszłym roku przepisów aprobujących „małżeństwa tej samej płci”, pojęcie małżeństwa, definiowanego jako związek mężczyzny z kobietą, wraz z przysługującymi mu prawami może być całkowicie zarzucone.

Gubernator Arnold Schwarzenegger oraz Prokurator Generalny Jerry Brown w swoich pismach wystosowanych 17 sierpnia br. do stanowego Sądu Najwyższego [AG Jerry Brown’s 8/17 brief, Gov. Arnold Schwarzenegger’s 8/17 brief], odpowiadających na pytania dotyczące aspektów małżeństwa, zgodnie odpowiadają, że małżeństwa mogą być w przyszłości zniesione przez legislaturę stanową.

Prokurator Brown stwierdza m.in., że „słowa „wyjście za mąż” [ożenienie się, poślubienie – ang. marry] oraz „małżeństwo” [ang. marriage] nie ma specjalnego konstytucyjnego znaczenia w świetle przepisów konstytucji stanu Kalifornia. Wobec powyższego, Legislatura może bez przeszkody konstytucyjnej zmienić nazwę prawnego związku zwanego dzisiaj „małżeństwem”, na jakąś inną nazwę”.

W liście gubernatora Schwartzenneger padają niemal te same słowa: „Administracja [stanowa] stwierdza, że słowa „marry” oraz „marriage” nie są wymagane przez konstytucję stanu Kalifornia. Wobec powyższego, nazwa legalnego związku znanego dzisiaj jako „małżeństwo”, może być zmieniona.”

Rewolucja nie kończy się jednak na eliminacji samych słów oraz zmianie definicji malżeństwa. Kalifornijscy przywódcy polityczni zapowiadają, że wraz ze zmianą defnicji ma iść zmiana bądź całkowita eliminacja przywilejów przysługujących małżeństwom. Schwartzenegger pisze, że „każdy rodzaj prawa i przywilejów przysługujących związkom małżeńskim w stanie Kalifornia, mogą być unieważnione lub wyeliminowane przez Legislaturę”

 

Obywatele stanu Kalifornia wypowiedzieli się większością glosów w referendum publicznym za utrzymaniem tradycyjnej definicja małżeństwa. W referendum przeprowadzonym w roku 2000, na pytanie w tzw. Propozycji Numer 22, obywatele zdecydowanie (61.4 %) stwierdzili, iż „W stanie Kalifornia, jedynym ważnym i uznawanym małżeństwem jest związek pomiędzy mężczyzną i kobietą”. Pomimo tego, lewicowi politycy oraz sądy szukają sposobów zmiany obowiązujących przepisów i obejścia woli obywateli. Np. 14 marca 2005 roku sędzia miasta San Francisco, Richard Kramer stwierdził, że związek pomiędzy mężczyzną i kobietą jest „niekonstytucyjny”. Ten sam sędzia uznał wyniki Referendum za nieważne.
W tym samym roku wpływowy radny San Francisco, Mark Leno zainicjował wraz 31 innymi politykami Partii Demokratycznej ustawę wykreślającą z definicji małżeństwa słowa „mężczyzna i kobieta” i zastąpienia go określeniem „dwie osoby”.

Warto zaznaczyć, że zarówno Schwartzenegger, Brown, jak i sędzia Kramer, określają się jako katolicy i nie jest znany ani jeden przypadek publicznego napomnienia polityków przez władze kościelne. Jeśli chodzi o Marka Leno, jest on żydowskim działaczem znanym również z inicjacji ustawy legalizującej narkotyki. Sam jest aktywistą ruchu homoseksualnego, którego „partner życiowy” zmarł niedawno na „AIDS”.

 

ZOB. RÓWNIEŻ:

oraz

 

 

Skip to content