Ksiądz podkreślił, że katolik nie może głosować na Demokratów. Grożą mu kary kanoniczne

Biskup La Crosse w Wisconsin William P. Callahan skrytykował amerykańskiego księdza Jamesa Altmana, który w mocnych słowach przedstawił swoje stanowisko na temat działań Partii Demokratycznej. Hierarcha zarzucił kapłanowi sianie podziałów i nie wykluczył zastosowania wobec niego kar kanonicznych.

Dostępne w internecie nagranie, na którym ks. James Altman podkreśla, że nie można godzić katolicyzmu z głosowaniem na Partię Demokratyczną zyskuje coraz większą popularność. Obejrzało je już około pół miliona osób. Ksiądz Altman surowo wypowiada się na nim m.in. o proaborcyjnym stanowisku Partii Demokratycznej.

Przełożony księdza Altmana, biskup William P. Callahan skrytykował „manierę” i „ton” wypowiedzi duchownego. Potwierdził, że nie wyklucza zastosowania kar kanonicznych.

„Ksiądz James Altman stał się fenomenem mediów społecznościowych” – napisał biskup Callahan w swym oświadczeniu. Przyznał, że kapłan kierował się walką o prawdę. Zauważył jednak również, że w kwestiach spraw sprzeciwiających się „[…] wierze i nauczaniu Jezusa Chrystusa i Kościoła katolickiego, zwłaszcza w kwestii aborcji i innych spraw dotyczących ochrony życia, powinniśmy zaprosić do dialogu […]”.

Według biskupa ton księdza Altmana staje się „ostry i osądzający, pozbawiony jakiegokolwiek miłosierdzia i powodujący zgorszenie zarówno społeczeństwa jak i Kościoła”. Dodał, że „jego generalizacja i potępienie całych grup ludzi jest całkowicie niewłaściwe i nie wiąże się z naszymi wartościami ani życiem w cnocie”.

Z drugiej strony bezkompromisowego księdza poparł biskup Strickland z diecezji Tyler w stanie Teksas.

Źródła: diolc.org

mjend

Za: PoloniaChristiana – pch24.pl (2020-09-11)

 


 

Fr. James Altman: You cannot be Catholic & a Democrat. Period.

 


 

Skip to content