Aktualizacja strony została wstrzymana

Chiny wezmą udział w manewrach wojskowych „Kaukaz 2020” w Rosji

W czwartek ministerstwo obrony Chin poinformowało, że chińskie wojsko weźmie udział w manewrach wojskowych „Kaukaz 2020”, które odbędą się w Rosji we wrześniu –  przekazała agencja prasowa Tass.

Jak poinformowała w czwartek agencja prasowa Tass, chińskie ministerstwo obrony przekazało stronie rosyjskiej, że wezmą udział w manewrach wojskowych „Kaukaz 2020”.

„Zgodnie z porozumieniami między Chinami a Rosją, Armia Ludowo-Wyzwoleńcza wyśle swoich żołnierzy do regionu Astrachania w celu udziału w ćwiczeniach strategicznych „Kaukaz 2020”, które odbędą się w dniach 21-26 września” – czytamy w komunikacie.

Z dokumentu wynika również, że udział wezmą także żołnierze z Armenii, Białorusi, Iranu, Birmy, Pakistanu i innych krajów. We wtorek rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu poinformował, że w ćwiczeniach wezmą udział kontyngenty wojskowe dziewięciu obcych państw, dodając, że kolejnych dziewięć krajów wyśle swoich obserwatorów.

Wcześniej informowaliśmy na naszym portalu, że z manewrów wycofały się Indie. „W związku z pandemią i wynikającymi z niej trudnościami w ćwiczeniach, w tym ustaleniami logistycznymi, Indie zdecydowały się nie wysyłać w tym roku kontyngentu na Kaukaz-2020. O tym też poinformowano stronę rosyjską” – napisał indyjski minister obrony na Twitterze.

Rzecznik ministerstwa zaznaczył, że Rosja i Indie są bliskimi i uprzywilejowanymi partnerami strategicznymi. Wcześniej agencja informacyjna ANI podała powołując się na źródła z ministerstwa obrony, że Indie mogą wycofać się z międzynarodowych ćwiczeń Kaukaz-2020, ponieważ wojska z Chin i Pakistanu również planowały wziąć udział w ćwiczeniach, a stosunki tych krajów z New Delhi ostatnio się pogorszyły.

Ponad 200 żołnierzy indyjskich reprezentujących wszystkie trzy gałęzie wojskowe było gotowych do wzięcia udziału we wrześniowych międzynarodowych ćwiczeniach Kaukaz-2020 w Rosji. Wcześniejsze doniesienia wskazywały, że Indie planowały wysłać 160 żołnierzy z armii, 40 żołnierzy indyjskich sił powietrznych i dwóch oficerów marynarki wojennej jako obserwatorów.

W lipcu prezydent Rosji Władimir Putin zarządził przeprowadzenie niezapowiedzianych ćwiczeń gotowości bojowej jednostek wojskowych Południowego i Centralnego Okręgu Wojskowego, a także wybranych oddziałów podległych dowództwu centralnemu oraz powietrzno-desantowych i piechoty morskiej Floty Północnej i Floty Pacyfiku.

Celem ćwiczeń była ocena gotowości rosyjskiej armii do zapewnienia bezpieczeństwa militarnego na południowym-zachodzie Federacji Rosyjskiej, „gdzie pozostają silne zagrożenia terroryzmem”, a także przygotowanie się do strategicznych gier wojennych Kaukaz-2020, które mają odbyć się we wrześniu br. Manewry uwzględniają 56 ćwiczeń na poziomie taktycznym z udziałem żołnierzy. Odbędą się na 35 poligonach, 17 obszarach morskich na wodach Mórz Czarnego i Kaspijskiego.

Kresy.pl/Tass

Za: Kresy.pl (10 września 2020) | https://kresy.pl/wydarzenia/chiny-wezma-udzial-w-manewrach-wojskowych-kaukaz-2020-w-rosji/

Skip to content