Sukces ewangelizacyjny diecezji na Filipinach: „Zasadziliśmy w ciągu jednego dnia 60 tysięcy drzew!”

„Księża, zakonnice i świeccy wierni, szczególnie młodzi ludzie i dzieci sadzą drzewa w swoich parafiach, w ramach akcji Sezon Stworzenia (Kreacji)” – informuje z dumą VaticanNews.

W akcji przeprowadzonej w ostatnią niedzielę tysiące ludzi zasadziło 60 tysięcy sadzonek drzew. „To jest to o co modliliśmy się, aby ludzie, szczególnie ci młodzi, nauczyli się kochać Dzieło Stworzenia i dbałości o środowisko” – powiedział biskup Alberto Uy z diecezji Tagbilaran.

Sadzenie drzw jest jedną z inicjatyw Kościoła [katolickiego] na Filipinach podczas świętowania sezonu ekumenicznego Season of Creation, trwającego od 4 września do 4 października. Ponad 70 kościołów (czytaj: sekt protestanckich) i organizacji świeckich uczestniczy w celebracji Sezonu Stworzenia jako „odpowiedź na wezwania aby dbać o Ziemię, nasz wspólny dom”. Sezon Stworzenia tak spodobał się biskupowi diecezji, że postanowił przedłużyć akcję o jeden tydzień.

Biskup Uy modlił się słowami: „Niech wszyscy z nas wyzwolą w sobie miłość do natury i niech zaczną dbałość o środowisko”. FIlipiński biskup nie wyjaśnia w jaki sposób wspólne sadzenie drzewek przez katolickie dzieci oraz przez dzieci uczone w sektach protestanckich antykatolickich treści, ma wpłynąć na pogłębianie wiary katolickiej.

 

Również i Polsce propagowana jest inicjatywa „Czas dla Stworzenia„, jako „okres odnowienia naszej relacji ze Stwórcą, a także z całym stworzeniem poprzez wspólne świętowanie, nawrócenie i zaangażowanie w działania.” Jako, że jest to w inicjatywa ekumeniczna oraz zrzeszająca i wspierana przez wiele świeckich, w tym w pełni neo-pogańskich organizacji, zagadką pozostaje odpowiedź na podstawowe pytanie jakiego „nawrócenia” pragną twórcy tego typu programów, akcji i zabaw. Z pewnością nie chodzi o nawrócenie na łono Kościoła katolickiego.

Opracowanie: www.bibula.com na podstawie VaticanNews (09 September 2020)

 


 

Skip to content